We wcześniejszym wpisie przedstawialiśmy istotę demakijażu, jako rutynowej czynności, która stanowi pierwszy krok do uzyskania zdrowej cery. Tym razem pod lupę weźmiemy kolejny, nieodłączny element codziennej pielęgnacji twarzy- TONIZOWANIE.
Wiemy już, że dokładne usunięcie makijażu oraz zanieczyszczeń ze skóry, warunkuje jej odpowiednią pracę, jak i lepsze wchłanianie się substancji aktywnych zawartych w preparacie, który finalnie nakładamy na twarz. Nawet najlepsze serum, krem czy maska nie zadziałają, jeżeli na twarzy pozostaną resztki makijażu, kurzu czy też nadmiar sebum. Dlatego tak istotne jest zachowanie i przestrzeganie wszystkich czterech etapów pielęgnacji twarzy tj: demakijaż, oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie.
Tonizowanie skóry- dlaczego warto stosować tonik
Jest wiele powodów, aby wdrożyć tonizowanie do codziennej pielęgnacji. Stosuj tonik gdyż:
- pomaga usunąć pozostałości zanieczyszczeń,
- odświeża i nawilża skórę
- przywraca skórze naturalne pH
- łagodzi podrażnienia
- dostarcza skórze składników odżywczych
- przygotowuje ją do dalszych etapów pielęgnacji
Chcąc jednak uzyskać najlepsze efekty tonizowania, musimy pamiętać o tym, że:
- tonizowanie nie zastępuje oczyszczania twarzy, który stanowi pierwszy i najważniejszy etap w codziennej pielęgnacji
- toniku powinnyśmy używać zarówno rano jak i wieczorem
- należy wybierać kosmetyki o łagodnym składzie
- nie należy zbyt mocno pocierać twarzy wacikiem nasączonym tonikiem
Jak widzimy, stosowanie toniku ma wiele zalet, wśród których najważniejszą jest regulacja odczynu pH skóry.
Właściwe pH skóry- ważny wskaźnik naszej skóry
Miewasz problemy skórne lub borykasz się z przesuszeniem, czy podrażnieniami? Pomimo stosowania kremu z aktywnymi substancjami, cera jest problematyczna? Przyczyną może być nieodpowiednie pH skóry twarzy !
Pojęcie pH wprowadzone zostało przez duńskiego chemika, już ponad sto lat temu.
SKALA pH to ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Odczyn danego roztworu wodnego, warunkuje więc jakie będą zachodziły reakcje, tak aby równowaga w danym obszarze została zachowana. Ciało dorosłej osoby składa się w ok 60% z wody! Dlatego wszelkie reakcje chemiczne, przebiegają w oparciu odczyn pH. Nie inaczej ma się również nasza skóra, która przecież jest jednym z organów naszego ciała. Przyjęto, iż optymalne pH skóry wynosi 5,5 (od 4,7– 5,6) w ogólnie stosowanej skali pH.
Nasza skóra, z uwagi na ciągłą styczność z otoczeniem, jest niestety bardzo wrażliwa na zmiany odczynowe. Prawidłowe pH jest niezwykle istotne dla utrzymania jej w dobrej kondycji. Zarówno zbyt kwaśne, jak i zasadowe pH, wpływa na procesy biochemiczne w tkance. Jeżeli pH skóry twarzy jest za niskie, zaczyna ona produkować większą ilość sebum, na skutek czego może dochodzić do jej przetłuszczania, pojawiania wykwitów, niedoskonałości. W odwrotnym przypadku, jeśli pH jest zasadowe, skóra staje się przesuszona i skłonna do podrażnień.
Naturalny mikrobiom skóry
Pierwszą linią obrony naszej skóry przed światem zewnętrznym jest jej mikrobiom, czyli siedlisko naturalnie na niej bytujących drobnoustrojów. Tak na prawdę to one chronią tkankę przed kolonizowaniem bakterii, grzybów, drożdży czy wirusów. Mikrobiom skóry zależy od kilku czynników, m.in. grubości skóry, jej temperatury czy wilgotności, stylu życia, a także pH skóry. Właściwe pH zapewnia więc ochronę naturalnego mikrobiomu, pozwala na realizację funkcji obronnych. Wpływa także na prawidłową keratynizację i złuszczanie naskórka oraz przyspiesza gojenie się ran.
Co ciekawe, zaburzenia odczynowe na skórze powodowane są najczęściej przez nieodpowiednią pielęgnację! Na przykład kosmetyki myjące, mające za zadanie oczyścić skórę, mogą powodować zmiany odczynowe, w związku z tym nawet produkty o najlepszym składzie nie będą w stanie dobroczynnie zadziałać, gdy naturalne pH nie zostanie przywrócone.
Stabilizacja pH za pomocą toników
Każdy, kto interesuje się kosmetologią naturalną wie, że agresywnych detergentów podczas mycia należy unikać. Niemniej jednak, nawet delikatne produkty myjące, mogą w pewnych stopniu zaburzać odczyn pH skóry. Dlatego najpewniej i najbezpieczniej do etapu oczyszczania włączyć TONIK. Wówczas, mamy pewność, że pH skóry zostanie uregulowane, co pozwoli na korzystanie z dobroczynnych właściwości kremu.
Tonik do twarzy- jaki wybrać
Kosmetyki dobieramy zawsze według potrzeb własnej skóry. Ta zasada obowiązuje także przy wyborze właściwego toniku. Innego preparatu będzie potrzebować osoba z problematyczną cerą, skłonną do podrażnień, a innego ta z suchą skórą, jeszcze innego osoba z przetłuszczającą się cerą. Zasada jest jedna: czytajmy składy. To czego powinnyśmy unikać na etykiecie toniku to alkohol– toniki alkoholowe z reguły bywają agresywne i mocno wysuszają cerę, powodując niejednokrotnie przykre podrażnienia. Im bardziej naturalny skład, tym łatwiejsza powinna być decyzja o wyborze kosmetyku. Naturalne toniki zawierają bogactwo ekstraktów roślinnych, pełnych aktywnych substancji, jak i substancje nawilżające, wiążące wodę w naskórku. Warto postawić także na te toniki, które w składzie posiadają hydrolaty kwiatowe- będące naturalnym efektem ubocznych pozyskiwania olejków eterycznych. Stosowanie samych hydrolatów może nie zapewnić właściwego pH skóry, jednak będąc w składzie toniku znacząco podnoszą jego jakość.
Jeśli nadal nie wiesz jaki tonik byłby dla Ciebie idealny, EkoKrem przychodzi z pomocą:).
W naszej ofercie znajdziesz dwa naturalne toniki, dedykowane różnym cerom:
- Wzmacniający tonik do twarzy – to propozycja dla osób z cerą skłonną do zaczerwienienia, płytko unaczynioną i wrażliwą, a także dojrzałą i wymagającą silnej regeneracji
- Nawilżający tonik do twarzy – tonik dla osób potrzebujących delikatnego nawilżenia i odświeżenia, a także dla cer wrażliwych, skłonnych do podrażnień
Oba kosmetyki posiadają unikalną recepturę, w której składzie znajdują się ekstrakty roślinne, substancje nawilżające i witaminy, a bazę stanowią hydrolaty: z róży damasceńskiej oraz lipy. Posiadając odpowiednie pH zapewniają właściwy odczyn pH skóry i przygotowują ją do dalszych etapów pielęgnacji.