DARMOWA DOSTAWA przy zakupach od 250 zł

Oczyszczanie skóry twarzy- ważny etap w codziennej pielęgnacji

Witajcie w Nowym Roku !!!

Początek roku zaczniemy wpisem, który porusza niezwykle istotne zagadnienie podstaw kosmetyki cery- oczyszczanie skóry twarzy.

Zabieg ten jest o tyle ważny, iż każdego dnia nasza skóra narażona jest na szereg czynników, które ją zanieczyszczają i negatywnie wpływają na jej kondycję. Mam tu na myśli nie tylko kurz oraz zanieczyszczenia powietrza, ale także makijaż nakładany codziennie na twarz. Niedokładne, nieodpowiednie usuwanie makijażu i zanieczyszczeń z twarzy może nieść za sobą szereg przykrych następstw: od znikomego wchłaniania preparatów kosmetycznych, aż po miejscowe stany zapalne. W „najlepszym” wypadku cera staje się ziemista i pozbawiona blasku. Nie o to nam chodzi, prawda ?

Kluczem do utrzymania zdrowej, odżywionej i promiennej twarzy jest jej odpowiednia, pielęgnacja, składająca się głównie z etapów takich jak: oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie.

Co zanieczyszcza naszą twarz

Istnieje kilka czynników powodujących, że nasza cera staje się zanieczyszczona. Do głównych z nich można zaliczyć: makijaż, wydzielanie sebum, obcowanie ze smogiem, a także nieprawidłowości w pielęgnacji naszej cery.

MAKIJAŻ

Historia makijażu sięga czasów starożytnych. Dbanie o wygląd wśród wielu kultur było nieodłącznym elementem codzienności. Kleopatra poza pielęgnacją ciała, stosowała wiele naturalnych barwników do podkreślania urody swojej twarzy. Przez wieki kanon makijażowy ulegał zmianie, ale wiemy, że od zamierzchłych czasów dla kobiet (i nietylko !) w różnym stopniu – stanowił ważny element codzienności.

Niewątpliwie odpowiednio dobrany i wykonany makijaż dodaje uroku każdej kobiecie, ale jeśli jest codzienną rutyną, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na gruntowne oczyszczenie twarzy z wszelkich produktów na nią aplikowanych. Specjaliści od kosmetyki kolorowej, zarówno producenci, jak i wizażyści są zgodni – najlepszą bazą pod makijaż jest nasza własna cera. Często jednak wpadamy w tak zwane “błędne koło”- chcąc zatuszować mankamenty twarzy, dodajemy kolejne warstwy makijażu, co absolutnie trwale nie poprawi kondycji cery, a finalnie i tak ją pogorszy.

SEBUM

Sebum to złożona mieszania substancji lipidowych, które są produkowane przez gruczoły łojowe, zlokalizowane w  skórze właściwej. Obok kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego- zaliczany jest do substancji regulujących poziom TEWL (transepidermalnej utraty wody z naskórka). Poza tym jest również składnikiem z grupy NMF- czyli naturalnym czynnikiem nawilżającym.

Sebum przedostaje się ze skóry właściwej na powierzchnię skóry poprzez pory mieszków włosowych, gdzie tworzy płaszcz hydrolipidowy, zapewniającym skórze ochronę przed odwodnieniem! Stanowi ono pożywkę dla mikroorganizmów, znajdujących się na skórze. Zawiera ono trójglicerydy, które są rozkładane przez bakterie, wskutek czego dochodzi do uwolnienia kwasów tłuszczowych, wykazujących działanie drażniące. To natomiast dodatkowo pobudza do pracy gruczoły łojowe. Nadmierna produkcja sebum jest cechą typową dla skóry tłustej i trądzikowej. Niedobór natomiast sprawia, że skóra jest cienka, sucha oraz podatna na urazy. Przyczynę zaburzeń wydzielania tej substancji często stanowią nieprawidłowości w układzie hormonalnym lub właśnie- nieodpowiednia pielęgnacja cery.

ZANIECZYSZCZENIA ŚRODOWISKA

Pomimo wysokiego rozwoju nauk w obszczarze ochrony środowiska, a także idącymi za tym działaniami prewencyjnymi, wzmożona działalność człowieka wciąż nie pozostaje bez echa w kontekście zanieczyszczenia powietrza. Substancje występujące w powietrzu nie ulegają rozpadowi i w “całej okazałości” lądują na skórze (nie wspominając już o układzie oddechowym…).

Pamiętajmy więc, iż niezależnie od warunków pogodowych nasza twarz przez cały rok pozostaje zazwyczaj (przynajmniej częściowo) odsłonięta. Jej eksponowanie oznacza bezpośrednie obcowanie z wieloma zanieczyszczeniami np. z pyłami w powietrzu o różnej wielkości. Szczególnie osoby, żyjące w dużych miastach są więc ciągle narażone na taki kontakt.

Idea “anti-pollution” w kosmetologii, w oparciu o którą niektórzy producenci tworzą nawet całe linie kosmetyków jest więc w jakiś sposób uzasadniona. Jednak żaden produkt nie zdziała cudów, jeśli w pierwszej kolejności nasza cera nie zostanie odpowiednio oczyszczona, preparatem który ma naszą skórę po prostu umyć.

NIEODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA– CZASEM MNIEJ ZNACZY LEPIEJ

Być może nie jest to czynnik tak oczywisty i bezpośredni jak wyżej wymienione, ale uwierzcie- w bardzo prosty sposób można zanieczyścić sobie cerę doborem niewłaściwych dla niej kosmetyków lub po prostu nakładaniem ich w zbyt dużej ilości.

Nie jest tajemnicą, iż wiele kremów czy podkładów zawiera w swoim składzie silikony i parafinę, które skutecznie blokują wymianę substancji pomiędzy warstwami w naskórku, jak również i otoczeniem. Zachwianie tego balansu może przynieść niepożądane skutki w postaci np. wystąpienia wykwitów lub drastycznego spadku nawilżenia.

EkoKrem zachęca Was do tego, aby rozpoznawać potrzeby swojej cery i z rozwagą dobierać kosmetyki do jej pielęgnacji. Oczywiście- w mojej i nie tylko mojej opinii- najskuteczniejszą i najbardziej bezpieczną formą pielęgnacji jest kosmetyka naturalna. I znów- patrzmy i czytajmy skład INCI. Cera może zostać wyraźnie zanieczyszczona, gdy np. w przypadku jej wyraźnego przetłuszczania się, będziemy- stale i nagminnie- stosować szereg produktów silnie natłuszczających. Może dojść wówczas do zapychania porów, produkcja sebum zostanie więc wzmożona, a problem będzie eskalował. W drugą stronę natomiast, może okazać się, że będziemy stosowali produkty zbyt silne (np. alkoholowe) z zamiarem dogłębnego oczyszczenia. Takie działania przyniosą krótkotrwałe efekty, ponieważ drastyczne naruszanie płaszcza lipidowego skóry, spowoduje nadmierną produkcję sebum celem ochrony skóry – i koło znowu się zamyka.

Codzienne oczyszczanie skóry twarzy

Codzienne oczyszczanie skóry twarzy, jako pierwszy etap pielęgnacyjny, powinno składać się z 2 elementów- demakijażu i delikatnego oczyszczania.

  1. Demakijaż

Demakijaż to pierwszy i najważniejszy krok, wykonywany obligatoryjnie przed położeniem się spać. Napewno niejednej z nas zdarzyło się kiedyś ten krok pominąć i zasnąć w tak zwanym “opakowaniu”. Skutki takich praktyk są zazwyczaj od razu widoczne na drugi dzień- skóra jest ziemista, zaczerwieniona, szorstka i wyraźnie zmęczona. Przywrócenie jej do równowagi zajmuje czasami nawet kilka dni ! Ponadto, nawet jeśli nie mieliśmy na sobie mocnego makijażu, demakijaż i tak jest niezbędnym krokiem, ponieważ stanowi wstępne oczyszczanie skóry.

Makijaż zmywamy preparatem odpowiednio do tego przeznaczonym. Produktem nasączamy wacik kosmetyczny i delikatnie rozprowadzamy na skórze. W przypadku oczu, wacik pozostawiamy na parę sekund, a następnie delikatnie i co ważne! – ruchem do wewnątrz oka – zdejmujemy resztki tuszu. Twarz traktujemy zawsze zgodnie z postępowaniem antygrawitacyjnym – to znaczy, że ruchy prowadzimy ku górze.

W ofercie EkoKrem do tego celu polecamy Dwufazowy płyn do demakijażu z olejem z bawełny.

Kosmetyk jest w 100 % naturalny. Takie komponenty jak: olej z nasion bawełny, hydrolat z kwiatów lipy, olej jojoba, olej z oliwek, skwalan, olej rycynowy czy witamina E, nie tylko efektywnie usuną zanieczyszczenia, ale także odżywią i nawilżą skórę. Ponadto płyn nie zawiera w swoim składzie żadnych substancji zapachowych ani barwników, dlatego z powodzeniem może być stosowany nawet do cer bardzo wrażliwych, podrażnionych, a także ze skłonnością do alergii.

2. Mycie- delikatne, a zarazem skuteczne

Kolejnym krokiem, po wykonaniu demakijażu, jest delikatne mycie twarzy już z użyciem wody. Istnieje pogląd, bardzo słuszny zresztą- że nie ma dokładnego mycia twarzy bez użycia wody. Swego czasu producenci płynów micelarnych, próbowali sugerować, że stosowanie takich kosmetyków jest skuteczne, wygodne i szybkie, a także zastąpi użycie wody. Jest to niestety nieprawdą, ponieważ tylko woda w kontakcie z emulsją powoduje dokładne oczyszczenie skóry. Wystrzegajmy się więc używania – jako samodzielnych rzecz jasna – kosmetyków typu “3 w 1” itd, i poświęćmy troszkę więcej czasu na realizację wszystkich etapów, a cera z pewnością nam się odwdzięczy pięknym wyglądem ;).

Delikatne oczyszczanie w pojęciu EkoKrem oznacza dogłębne oczyszczenie skóry twarzy, jednak bez naruszania jej płaszcza hydrolipidowego. Jest to ogromnie ważne z punktu widzenia fizjologii, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, naruszenie równowagi w warstwach naskórka, destabilizuje wszystkie regulująco-wydzielnicze funkcje skóry, w efekcie czego zamiast wspomagać jej pracę, po prostu jej szkodzi.

Do delikatnego oczyszczania EkoKrem poleca Odświeżający żel myjący do twarzy. Aplikujemy na twarz dozę produktu, wykonujemy delikatne ruchy koliste, zawsze dbając o prowadzenie ich ku górze. Następnie zmywamy letnią wodą i delikatnie osuszamy twarz ręcznikiem. Kosmetyk w formie wygodnego żelu zapewnia utrzymanie fizjologicznego pH skóry, skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a zarazem nawilża i łagodzi podrażnienia. Składniki kluczowe: naturalna betaina z buraka, ekstrakt z lukrecji, ekstrakt z jabłka, olej jabłkowy, hydrolat z zielonej herbaty, gliceryna roślinna, D-pantenol. Żel dedykowany jest każdej cerze –  suchej, mieszanej, tłustej, a nawet tej bardzo wrażliwej.

Pamiętajmy więc, że pierwszy etap oczyszczania skóry powinien wykonany być dokładnie i kompleksowo. Nie oznacza to, że zajmuje więcej czasu – po prostu warto utrwalić pewne nawyki i schemat czynności, aby nasza cera była zdrowa i promienna, a przede wszystkim odpowiednio przygotowane na całe mnóstwo dobroczynnych i naturalnych składników, które niosą ze sobą kremy pielęgnacyjne 😉

Wiemy, że rok 2020 stanowił dla nas wszystkich, nowe i trudne doświadczenie… Dlatego dziękujemy, że zostaliście z Nami!

Pragniemy życzyć wszystkim naszych Klientom i Przyjaciołom dużo zdrowia, spokoju, samych przyjemnych chwil, a także dobrych relacji !

EkoKrem

0
    0
    Koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu