Leksykon składników / Poczytaj o składnikach wykorzystywanych w recepturach EkoKrem
Absolut jaśminowy
Olejek jaśminowy Sambac powstaje w wyniku ekstrakcji kwiatów Jasminum sambac, rosnących w Azji Południowej. Ten narodowy kwiat Indonezji posiada cudowny, zniewalający, kwiatowy zapach i jest cenionym afrodyzjakiem. Zapach jaśminu dobrze łączy się z większością kwiatów i jest cennym składnikiem wielu znanych perfum: J’adore, Pleassure, Diorella.
Właściwości
głównym atutem absolutu jest jego zapach; jednakże kwiaty jaśminu wykazują także właściwości rozluźniające, antyseptyczne, koją stany zapalne i łagodzą podrażnienia.
Dla kogo
polecany wszystkim ze względu na piękny, kwiatowy zapach
Absolut z różowego lotosu
Różowy lotos od niepamiętnych czasów rósł nad brzegami Nilu. Upodobali go sobie starożytni Egipcjanie i uznali za roślinę świętą, którą czcili i która była dla nich symbolem stworzenia i odrodzenia. Do dziś lotos obecny jest w kulturze azjatyckiej jako symbol czystości i nazywany jest lotosem świętym lub indyjskim albo chińską lilią wodną.
Właściwości
Lotos różowy ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości uspokajające. Napary z lotosu pomagają odprężyć umysł, zmniejszają poziom stresu i łagodzą napięcie nerwowe. Pozytywnie wpływają na koncentrację i redukują zmęczenie intelektualne. Są też doskonałym wsparciem dla długiej medytacji. Wykazuje również delikatne właściwości ściągające i antyseptyczne oraz regenerujące i przeciwzmarszczkowe. Drogocenny absolut z różowego lotosu posiada przepiękny, kwiatowy zapach.
Dla kogo
Polecany każdemu ze względu na piękny, kwiatowy i uspokajający zapach.
Absolut z róży indyjskiej
Pochodzący z dalekich Indii absolut z róży, uzyskiwany jest poprzez destylację parą wodną płatków Rosa Damascena. W efekcie powstaje drogocenny olejek o cudownym, naturalnym zapachu róż. Absolut ten często znajdziemy w składzie drogich perfum.
Właściwości
Róża wykazuje właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, regeneruje cerę, dodając jej blasku, ponadto działa uspokajająco i kojąco na system nerwowy.
Dla kogo
Polecany każdemu ze względu na piękny, kwiatowy i uspokajający zapach.
Alantoina
jest higroskopijnym proszkiem szeroko stosowanym w kosmetyce i farmacji ze względu na swoje właściwości kojące i łagodzące podrażnienia. W przyrodzie związek ten występuje m.in. w korzeniach żywokostu, u roślin motylkowych. Rośliny te wytwarzają alantoinę podczas procesów metabolicznych zachodzących przy udziale bakterii brodawkowych.
Właściwości
Stanowi cenny składnik kremów, emulsji, toników i serum, bowiem działa regenerująco, ułatwia gojenie i odnowę uszkodzonego naskórka. Zmniejsza pieczenie, łagodzi zaczerwienienie skóry wrażliwej.
Dla kogo
Kosmetyki z alantoiną stosuje się w pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do uczuleń, podrażnionej, także w preparatach dla dzieci.
Alfa-bisabolol
bisabolol to naturalny, aktywny związek pozyskiwany z rumianku lekarskiego o bardzo silnych właściwościach kojących, łagodzących i przeciwinfekcyjnych.
Właściwości
Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przyspiesza proces gojenia i koi podrażnioną, wrażliwą skórę. Chroni przed zaczerwieniami, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Bisabolol nie jest czynnikiem alergizującym (osoby uczulone na olejek, ekstrakt z rumianku najczęściej nie są uczulone na sam bisabolol).
Dla kogo
Składnik ten jest polecany do stosowania w kosmetykach przeznaczonych dla niemowląt, osób o cerze wrażliwej, alergicznej, łuszczycy.
Alkohol cetylowy - alkohol tłuszczowy
jest pozyskiwany w wyniku redukcji wodorem kwasu palmitynowego pochodzącego z olejów roślinnych. W kosmetykach pełni funkcję emulgatora i stabilizatora emulsji. Ponadto zmiękcza naskórek, ogranicza transepidermalną utratę wody z naskórka (TEWL), przyspiesza wchłanianie innych składników.
Aloes
aloes to cud botaniczny, któremu pod względem pielęgnacji urody nie dorówna żadna inna roślina. Jest to wiecznie zielona bylina rosnąca rodzimie w Afryce Południowej. Surowcem kosmetycznym są liście, z których uzyskuje się żel aloesowy, będący składnikiem naszego kremu.
Właściwości
Miąższ aloesowy zawiera ponad 200 składników, w tym 140 substancji biologicznie czynnych takich jak: aminokwasy, minerały, kompleks witamin B, witaminę C, β-karoten, saponiny i wiele innych. Jest doskonałym środkiem nawilżającym, pielęgnacyjnym i leczniczym dla skóry. Skuteczny w przypadku różnorodnych problemów skórnych. Działa oczyszczająco, antyseptycznie, przeciwświądowo, odżywia, poprawia ukrwienie i przyspiesza odnowę komórek. Dzięki lekko kwaśnemu pH zbliżonemu do odczynu skóry pomaga zachować jej własny fizjologiczny odczyn.
Dla kogo
Stosowany w przypadku cer suchych, z podrażnieniami i zmarszczkami.
Benzoesan sodu
to tradycyjny konserwant, używany szeroko w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmaceutycznym. Występuje naturalnie w przyrodzie (w postaci anionu benzoesanowego), np. w jagodach, żurawinie, borówkach, śliwkach, cynamonie czy grzybach. Jest dopuszczony do stosowania w kosmetykach ekologicznych.
Właściwości
chroni skutecznie przeciwko rozwojowi drożdży, pleśni i bakterii chorobotwórczych.
Betaina kokosowa (kokamidopropylowa)
należy do grupy łagodnych, amfoterycznych detergentów.
Jest doskonale tolerowana przez skórę i błony śluzowe, wykazuje dobre właściwości myjące, pianotwórcze, przeciwbakteryjne oraz delikatnie natłuszcza. Pozyskiwana jest z naturalnych surowców – oleju kokosowego i betainy.
Coco Glucoside
niejonowy środek powierzchniowo czynny, pochodzenia roślinnego, w 100% biodegradowalny, pozyskiwany ze skrobi kukurydzianej i oleju kokosowego.
Właściwości
wykorzystywany jako emulgator, środek pianotwórczy, czy naturalny detergent. Jest chętnie stosowany w produktach organicznych, ponieważ jest zdrowszy dla skóry, bezpieczny dla środowiska i całkowicie biodegradowalny. Nie zawiera parabenów, siarczanu laurylowego, sulfatów, formaldehydu czy dietanoloamidów. Poprawia konsystencję. Wyśmienicie usuwa zanieczyszczenia ze skóry i włosów.
Coco Caprylate Caprate
To emolient otrzymywany z alkoholi tłuszczowych kokosa. Stosowany jest jako naturalny zamiennik silikonu ze względu na swoje niepowtarzalne właściwości.
Właściwości
Ten naturalny emolient wykazuje silne działanie ochronne na skórę, gdyż zapobiega utracie wody przez naskórek. Ponadto wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, ułatwia wchłanianie się kosmetyku. Pozostawia skórę jedwabiście miękką i gładką, jednak bez uczucia tłustej skóry.
Poza właściwościami nawilżającymi, doskonale oczyszcza skórę, dlatego też jest stosowany w preparatach do demakijażu.
Dla kogo
Składnik ten z powodzeniem może być stosowany przez osoby z wrażliwą cerą, skłonną do podrażnień, a także przez posiadaczki cer suchych, dojrzałych oraz tłustych.
Cromollient SCE (Surfactant Compatible Emollient)
to wielofunkcyjny, łagodny i hydroaktywny emolient o doskonałych właściwościach kondycjonujących włosy i skórę. Jest szczególnie kompatybilny z detergentami – zastosowany w żelach i olejkach myjących oraz szamponach delikatnie natłuszcza, nadaje uczucie jedwabistości i gładkości, ułatwia rozczesywanie włosów, poprawia ich połysk i puszystość.
D-Pantenol (prowitamina B5)
po wniknięciu w skórę przekształca się w witaminę B5 czyli kwas pantotenowy. Jest naturalnym składnikiem występującym w skórze i włosach.
Właściwości
pobudza wzrost i odnowę naskórka i skóry właściwej, zmniejsza zmarszczki i poprawia wygląd skóry. Łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i kojąco, pomaga leczyć drobne rany, oparzenia, otarcia. Podnosi poziom nawilżenia skóry, dzięki czemu staje się ona miękka i bardziej elastyczna.
Dla kogo
jako składnik wielu produktów pielęgnacyjnych polecanych szczególnie dla osób z bardzo wrażliwą skórą, podatną na zaczerwienienia.
Ekstrakt z czarnego bzu
Sambucus nigra produkowany jest z drogocennych kwiatów bzu. Nasz ekstrakt pochodzi z ekologicznych upraw w Szwajcarii i posiada certyfikat EcoCert.
Właściwości
ekstrakt z czarnego bzu jest jednym z najsilniejszych antyutleniaczy, wykazuje działanie łagodzące, przeciwzapalne, oczyszczające, a także ściągające i antybakteryjne. Jego drogocenne działanie wykorzystywane jest zarówno w kosmetyce jak i medycynie. Stymuluje produkcję kwasu hialuronowego oraz zwiększa nawilżenie i regenerację, a także chroni kruche naczynka włosowate, zwiększając ich elastyczność.
Dla kogo
ekstrakt polecany dla cery ze skłonnością do pękania naczynek, ale także stosowany w preparatach przeciwstarzeniowych.
Ekstrakt z jabłka
Ekstrakt z jabłka pozyskiwany ze świeżych jabłek to bogactwo biologicznie czynnych, niezwykle cennych składników. Należą do nich: sole mineralne, pektyny, flawonoidy, witaminy oraz kwasy.
Właściwości
ekstrakt z jabłka nawilża skórę, ujędrnia ją i odżywia. Sprawia, że skóra nabiera blasku, staje się miękka i gładka. Ze względu na obecność kwasów, delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, przez co zwiększa przenikalność dobroczynnych substancji zawartych w preparacie. Ekstrakt ten działa także silnie antyoksydacyjnie, hamując procesy starzenia się skóry.
Dla kogo
Kosmetyki zawierające w składzie ten ekstrakt powinny używać osoby z suchą, zniszczoną, pozbawioną blasku skórą, wymagającą silnej regeneracji i nawilżenia. Ekstrakt z jabłka często jest także składnikiem peelingów oraz żeli myjących.
Ekstrakt z kory dębu
Dąb to popularne drzewo z rodziny bukowatych, rosnące w naszym klimacie. Surowcem, który ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce jest jego kora. Zbierana w odpowiednim czasie- wczesną wiosną- posiada bogactwo garbników, flawonoidów, żywic, soli mineralnych, które decydują o cudownych właściwościach tej rośliny.
Właściwości
kora dębu posiada silne właściwości ściągające, odkażające, antybakteryjne i wysuszające. Często zatem stosowana jest w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Najczęściej jednak możemy ją spotkać, jako składnik preparatów do higieny intymnej kobiet oraz preparatów leczniczych stosowanych w schorzeniach odbytu.
Dla kogo
jako składnik kosmetyków do higieny intymnej może być z powodzeniem stosowany przez wszystkie Panie bez względu na wiek.
Ekstrakt z lukrecji
ekstrakt pozyskiwany jest z korzenia lukrecji gładkiej Glycyrrhiza glabra.
Właściwości
głównym składnikiem ekstraktu jest kwas glicyryzynowy posiadający silne właściwości wiązania wody w skórze, poprawiając w ten sposób jej jędrność oraz poziom nawilżenia. Kwas ten wywołuje także efekt podobny do działania kortyzonu (blokuje aktywność prostaglandyn i leukotrienów) skutecznie łagodząc stany zapalne skóry, towarzyszące problemom skórnym takim jak dermatozy, egzemy, świąd, podrażnienia. Ekstrakt z lukrecji działa przeciwutleniająco, bakteriostatycznie, przeciwalergicznie oraz przeciwzapalnie. Chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz leczy rumień spowodowany nadmiernym opalaniem się.
Dla kogo
ekstrakt stosowany jest w kosmetykach do każdego typu cery; jednak ze względu na swe właściwości przeciwzapalne szczególnie polecany do skóry podrażnionej oraz wrażliwej, a także dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu rekomendowany dla cer mieszanych i tłustych, skłonnych do wyprysków i stanów zapalnych.
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego
ekstrakt pozyskiwany jest z liści miłorzębu japońskiego, drzewa obecnego na ziemi od 150 mln lat.
Właściwości
biologiczna aktywność miłorzębu została odkryta już ponad 5 tys. lat temu w Chinach. Swoją moc i skuteczność zawdzięcza przede wszystkim wielu flawonoidom, w szczególności rutynie, kwercetynie, kemferolowi, oraz diterpenom. Rutyna reguluje procesy w tkankach kumulujących tłuszcz, poprawia mikrokrążenie skórne, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, wzmacniając je. Z kolei kwercetyna i kemferol wpływają na wysoką aktywność antyoksydacyjną, co pozwala na zastosowanie ekstraktu w preparatach przeciwstarzeniowych anti-aging.
Dla kogo
polecany szczególnie do pielęgnacji cery naczynkowej, dojrzałej, stosowany często w preparatach przeznaczonych pod oczy.
Ekstrakt z nagietka
Nagietek od setek lat uznawany jest za roślinę leczniczą. Jego ozdobne, żółte kwiaty nie tylko pięknie się prezentują, ale także są surowcem do wyrobu pielęgnujących wód kwiatowych, ekstraktów czy maści. Głównymi substancjami czynnymi są flawonoidy i saponiny triterpenowe.
Właściwości
kwiaty nagietka wykazują silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antyoksydacyjne. Przyspieszają gojenie się ran, likwidują stany zapalne, łagodzą podrażnienia. Ponadto posiadają właściwości promieniochronne, stąd też dodanie ich do formulacji kosmetycznej wzmocni działanie anty UV.
Dla kogo
kwiaty nagietka, kora dębu, szałwia czy rumianek stanowią od wielu lat najlepszy i niezawodny składnik preparatów do higieny intymnej kobiet. Nagietek polecany jest do każdego typu cery/ skóry, w szczególności zaś alergicznej, wrażliwej i delikatnej.
Ekstrakt z prawoślazu
Prawoślaz lekarski należy do rodziny Ślazowatych i jest byliną dorastającą do 1,5 m. W Polsce roślina ta występuje dość rzadko w stanie naturalnym. Surowcem stosowanym w kosmetyce i lecznictwie są korzenie oraz liście. Obie te części bogate są w związki śluzowe- polisacharydy ( mi.in. galaktoza, mannoza, glukoza) oraz flawonoidy- te głównie w liściach.
Właściwości
związki śluzowe działają osłaniająca, powlekająco, przeciwzapalnie na skórę i błony śluzowe. Znajdują one zastosowanie w preparatach do zmywania delikatnej, suchej i wrażliwej skóry, skłonnej do spierzchnięć. Macerat z tej rośliny dodany do kąpieli łagodzi egzemy, oparzenia słoneczne i uczulenia. Ekstrakt z prawoślazu doskonale sprawdza się w kosmetykach do higieny intymnej, gdyż łagodzi podrażnienia, nawilża i powleka błony śluzowe.
Dla kogo
dla osób z delikatną, suchą skórą skłonną do podrażnień.
Ekstrakt z szarotki alpejskiej
Szarotka należy do rodziny astrowatych, w Polsce występuje w wyższych partiach gór, gdzie jest objęta ścisłą ochroną. To jedna z niewielu roślina, która nawet po zasuszeniu nie traci swoich walorów wizualnych. Głównymi składnikami aktywnymi tej rośliny jest kwas leontopodowy i chlorogenowy. Pozostałe związki to: flawonoidy, terpeny, taniny, kwasy fenolowe.
Właściwości
właściwości szarotki alpejskiej były znane już od wieków. Tej cudownej roślinie przypisywano magiczne moce. Miała przynosić szczęście, zapewnić wieczną młodość i dostatnie życie. Jej unikalny „skład” zapewnia silne działanie antyoksydacyjne. Roślina ta doskonale radzi sobie z oznakami starzenia skóry, niszcząc wolne rodniki, przyczyniające się do przyspieszonego starzenia się. Szarotka wykazuje ponadto działanie tonizujące, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Regeneruje skórę, poprawia jej napięcie, przywraca witalność i promienny wygląd. To roślina o działaniu anti-poluttion, chroniąca skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi (brud, zanieczyszczenia, promieniowanie UV).
Dla kogo
polecany jest do różnych typów cer: zarówno tych, które potrzebują jedynie dokładnego oczyszczenia, jak i dojrzałych, poszarzałych, wymagających silnej regeneracji i ujędrnienia.
Ekstrakt z zielonej herbaty
zielona herbata to napój, którego dobroczynne właściwości były znane już kilka tysięcy lat temu.
Właściwości
dzięki wysokiej zawartości polifenoli wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, stąd też pomaga redukować i opóźniać przedwczesne oznaki starzenia się. Sprawdza się znakomicie u osób z problemami naczyniowymi, za sprawą m.in. zawartej w niej kofeiny, która wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate. Zielona herbata wspomaga także ochronę skóry przeciw promieniowaniu UVB/UVA, chroni komórki skóry przed zniszczeniami powodowanymi przez promienie UV.
Dla kogo
w kosmetyce zielona herbata stosowana jest głównie do cer suchych, zanieczyszczonych, dojrzałych, a także przy problemach z kruchością naczyń krwionośnych.
Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej
Centella asiatica to roślina pochodząca z terenów południowo-wchodniej Azji. Występuje również we wschodnich obszarach obu Ameryk. Ekstrakt jest pozyskiwany z zielonych liści rośliny.
Właściwości
działanie wąkroty azjatyckiej jest znane od tysięcy lat w naturalnej medycynie indyjskiej. Badania pokazały, że główne jej substancje aktywne- kwas azjatykowy, madekasozyd i azjatykozyd zwiększają syntezę kolagenu I. W powiązaniu z jednoczesnym stymulowaniem jego produkcji, Centella asiatica przy regularnym stosowaniu znacząco poprawia elastyczność, jędrność i wytrzymałość skóry na rozciąganie – napinając ją i wygładzając zmarszczki. Wyciąg z tej rośliny poprawia mikrokrążenie oraz wytrzymałość naczyń krwionośnych, działa oczyszczająco i antyoksydacyjnie.
Dla kogo
wąkrota azjatycka polecana jest przede wszystkim do produktów antycellulitowych i regenerujących, do cery dojrzałej. Będzie także idealnym dodatkiem do kremów przeznaczonych dla cery naczyniowej.
Ekstensyna
nazywana inaczej roślinnym kolagenem, jest białkiem strukturalnym występującym w ścianie komórkowej roślin wyższych.
Właściwości
dzięki zawartości unikatowych aminokwasów wspomaga syntezę kolagenu w skórze, zapobiega powstawaniu rozstępów, zwiększa poziom wilgoci w skórze tworząc na niej trwały film. Zwiększa elastyczność i napięcie, czyni skórę miękką i jedwabiście gładką oraz chroni przed wpływami czynników atmosferycznych.
Dla kogo
stosowana w kremach do twarzy i ciała o bardzo skutecznym działaniu nawilżającym, przeciwstarzeniowym i regenerującym.
Emulgator naturalny
Emulagtor Olivem1000 produkowany jest z oliwy z oliwek z całkowicie naturalnych i biodegradowalnych surowców i jest akceptowany przez ekologiczne jednostki certyfikujące.
Właściwości
składnik ten jest szczególnym emulgatorem, gdyż oprócz tworzenia emulsji wykazuje bardzo dobre działanie nawilżające i emoliencyjne (wygładzające, natłuszczające). Otrzymywany z oliwy z oliwek łączy w sobie wszystkie cenne właściwości oliwy z oliwek.
Fitokeratyna
Fitokeratyna stanowi roślinną alternatywę dla keratyny. Zawiera wszystkie korzystne właściwości aminokwasów keratyny, które są niezbędnym składnikiem zdrowego wyglądu włosów, skóry i paznokci. Pozyskiwana jest jako hydrolizat z pszenicy, kukurydzy i soi.
Właściwości
Fitokeratyna składa się z mało i wielkocząsteczkowych protein przez co z jednej strony wnika w głąb włosa z drugiej strony tworzy na powierzchni ochronną, substantywną (regenerującą) powłokę. Pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry głowy i włosów, uzupełnia niedobór składników budujących strukturę włosa i zwiększa ilość wolnych aminokwasów, nadaje połysk i zdrowy wygląd
Dla kogo
polecana jako składnik szamponów, odżywek i żeli do włosów, a także w kosmetykach do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, dojrzałej.
Gliceryna roślinna
naturalna gliceryna jest uzyskiwana przez zmydlanie tłuszczy roślinnych.
Właściwości
działanie nawilżające gliceryny związane jest z bardzo silnymi właściwościami higroskopijnymi. Gliceryna w naturalny sposób osłania skórę, przenikając do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie wiąże ilość wody niezbędną do zachowania prawidłowego nawilżenia skóry. Ma doskonałe właściwości łagodzące, wygładza i poprawia elastyczność naskórka.
Dla kogo
stosowana szeroko w kosmetyce, jako składnik głęboko nawilżający, odpowiedni dla osób z suchą, łuszczącą się skórą.
Glukozyd Decylowy
należy do grupy związków o nazwie „alkilopoliglukozydy”, są to środki powierzchniowo czynne, mające w swojej budowie cząsteczki cukru prostego. Glukozyd decylowy pochodzi z oleju kokosowego oraz cukrów. Należy do nowej generacji środków powierzchniowo czynnych, które są odpowiedzią na oczekiwania konsumentów dotyczące bezpiecznych dla zdrowia i przyjaznych dla środowiska produktów
Właściwości
jest to delikatny i skuteczny detergent biodegradowalny o charakterze niejonowym. Łagodny dla skóry i włosów, posiada również właściwości lekko kondycjonujące, polecany szczególnie jako środek myjący w produktach dla niemowląt i dzieci z uwagi na wyjątkowo dobrą tolerancję.
Dla kogo
polecany w delikatnych produktach myjących do ciała i włosów (w tym także dla niemowląt i dzieci).
Guma guar
Guma guar pozyskiwana jest z nasion rośliny Cyamopsis tetragonoloba występującej na terenach zachodnich Indii i w niektórych rejonach USA. Guma guar to błonnik należący do frakcji polisacharydów rozpuszczalnych w wodzie. Jest powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
Właściwości
w kosmetykach stosowana jest jako zagęstnik i stabilizator emulsji. Daje preparatowi jednolitą strukturę oraz ma właściwości żelujące.
Guma ksantanowa
polisacharyd otrzymywany w procesie fermentacji cukrów przez bakterie Xanthomonas campestris.
Właściwości
jest naturalnym emulgatorem i zagęszczaczem. Zapewnia lepkość preparatu już przy bardzo niskim stężeniu- dlatego w gotowych produktach jest jej zwykle bardzo niewiele.
Hydrolat bławatkowy
hydrolaty (wody kwiatowe) są produktem otrzymanym w wyniku destylacji olejków eterycznych. Zawierają te same składniki co olejki, tylko w mniejszym stężeniu, dlatego mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Zawarty w kremie hydrolat pozyskuje się z kwiatów chabra bławatka Centaurea cyanus, uprawianych na certyfikowanych plantacjach ekologicznych.
Właściwości
kwiaty bławatka są bogate w sole mineralne, flawonoidy oraz antocyjany, które mają silne właściwości fotochronne oraz antybakteryjne. Hydrolat ten jest jednym z nielicznych polecanych do pielęgnacji wrażliwej skóry oczu, gdyż dzięki powyższym substancjom minimalizuje obrzęk i zaczerwienienie spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub np. wielogodzinną pracą przy komputerze.
Dla kogo
polecany do delikatnej skóry twarzy, szyi i dekoltu, jak również do codziennej pielęgnacji cery naczynkowej.
Hydrolat z aloesu
Aloes to roślina dobrze znana ze swych właściwości leczniczych oraz pielęgnacyjnych. Ta bogata aż w ponad 200 substancji czynnych roślina, jest z powodzeniem stosowana w wielu ochronnych kosmetykach do codziennego stosowania.
Właściwości
hydrolat z aloesu, podobnie jak żel z tej rośliny, używany jest do wyrobu kosmetyków silnie regenerujących i kondycjonujących skórę, immunokosmetyków, a także preparatów o właściwościach gojących, łagodzących podrażnienia, nawilżających oraz przeciwstarzeniowych.
Dla kogo
hydrolat z aloesu dedykujemy osobom o cerze wrażliwej, delikatnej, skłonnej do podrażnień, cierpiącym na częste stany zapalne, jak i dla tych, którzy chcą zwiększyć nawilżenie skóry, zregenerować ją i zadbać o prawidłowy, zdrowy wygląd.
Hydrolat z nagietka lekarskiego
Hydrolat z nagietka powstaje w procesie destylacji parą wodną suszonych kwiatów nagietka Calendula Officinalis.To bogactwo flawonoidów, terpenów, śluzów, żywic i olejków eterycznych, które wykorzystywane jest w ziołolecznictwie od wielu lat.
Właściwości
nagietek posiada właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, oczyszczające i ściągające. Jego silne działanie antyseptyczne sprawia, że roślina ta znajduje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych skóry, zmian alergicznych, wyprysków, dermatoz. Wspomaga proces regeneracji naskórka, przyspiesza gojenie się ran. Łagodzi podrażnienia, wykazuje działanie ochronne i powlekające.
Dla kogo
Hydrolat z nagietka polecamy osobom o delikatnej skórze, skłonnej do alergii, a także cerze problematycznej, trądzikowej, zapalnej, która potrzebuje lekkiego działania wysuszającego, ochronnego i powlekającego. Idealnie sprawdza się jako dodatek do preparatów do higieny intymnej.
Hydrolat z róży damasceńskiej
hydrolaty zwane inaczej wodami kwiatowymi są produktem otrzymanym w wyniku pozyskiwania olejków eterycznych drogą destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. Zawierają te same składniki co olejki, tylko w mniejszym stężeniu, dlatego mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Zawarty w kremie hydrolat pozyskuje się ze świeżych płatków róży damasceńskiej.
Właściwości
stanowi doskonałe remedium na problemy z przesuszoną skórą. Dzięki obecności antocyjanów oraz kwasu galusowego działa antyoksydacyjnie i oczyszczająco, wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzmarszczkowo, poprawia elastyczność i gładkość skóry.
Dla kogo
szczególnie polecany do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, wrażliwej i pozbawionej witalności.
Hydrolat z kwiatów głogu
ekologiczny hydrolat z kwiatów głogu dwuszyjkowego uzyskany został drogą destylacji parą wodną z roślin uprawianych na kontrolowanych, certyfikowanych plantacjach ekologicznych. Nasz hydrolat posiada certyfikat Ecocert.
Właściwości
jego zbawienne działanie polega na wnikaniu substancji leczniczych (głównie flawonoidów) do naczyń krwionośnych przyspieszając w ten sposób metabolizm skóry. Hydrolat z kwiatów głogu odświeża i nawilża, sprzyja gojeniu wyprysków, łagodzi swędzenie i pieczenie, regeneruje podrażnioną skórę.
Dla kogo
stosowany głównie w preparatach dla cery wrażliwej, naczynkowej, suchej.
Hydrolat lawendowy
hydrolaty (wody kwiatowe) są produktem otrzymanym w wyniku destylacji olejków eterycznych. Zawierają te same składniki co olejki, tylko w mniejszym stężeniu, dlatego mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Nasz hydrolat pozyskiwany jest z kwiatów lawendy wąskolistnej Lavandula Agnustifolia poprzez destylację parą wodną.
Właściwości
dzięki zawartości olejków eterycznych szczególnie zalecany jest jako składnik kosmetyków o działaniu antyseptycznym, idealny także dla skóry wrażliwej i podrażnionej (kwas rozmarynowy). Działa lekko ściągająco, reguluje wydzielanie sebum, wspomaga leczenie drobnych ran. Dzięki zawartości fenoli działa także przeciwstarzeniowo,fotoochronnie
Dla kogo
polecany do każdego typu cery, zarówno tłustej, trądzikowej, suchej i dojrzałej, a także do skóry delikatnej i zniszczonej.
Hydrolat lipowy
ekologiczny hydrolat z kwiatów lipy szerokolistnej uzyskany został drogą destylacji parą wodną z roślin uprawianych na kontrolowanych, certyfikowanych plantacjach ekologicznych.
Właściwości
we współczesnej kosmetyce kwiaty lipy znajdują zastosowanie z uwagi na cenne właściwości przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Hydrolat lipowy odświeża i nawilża, sprzyja gojeniu wyprysków, łagodzi swędzenie i pieczenie, regeneruje podrażnioną skórę. Wpływa także korzystnie na stan skóry naczynkowej, zmniejszając przekrwienie skóry.
Dla kogo
stosowany w preparatach dla cery delikatnej, wrażliwej, podrażnionej, naczynkowej, suchej.
Hydrolat z neroli
ekologiczny, certyfikowany hydrolat, otrzymywany jest ze świeżych kwiatów pomarańczy gorzkiej przez destylację parą wodną.
Właściwości
dzięki obecności olejków eterycznych z grupy monoterpenów wykazuje działanie antyseptyczne, tonizujące i oczyszczające. Hydrolat zawiera ponadto hesperydynę o działaniu antyoksydacyjnym, wzmacniającym, uszczelniającym i uelastyczniającym naczynia krwionośne, przeciwobrzękowym oraz ściągającym, a także naturalną betainę o właściwościach nawilżających. Działa odmładzająco i regenerująco.
Dla kogo
stosowany w preparatach do pielęgnacji dla wszystkich rodzajów cer, a szczególnie dla skóry dojrzałej i wrażliwej, z pękającymi naczyniami krwionośnymi, podrażnionej i ze stanami zapalnymi.
Hydrolat z zielonej herbaty
hydrolat z liści zielonej herbaty uzyskany został drogą destylacji parą wodną z roślin uprawianych na kontrolowanych, certyfikowanych plantacjach ekologicznych. Hydrolat charakteryzuje się przyjemnym, świeżym zapachem zielonej herbaty.
Właściwości
hydrolat z zielonej herbaty działa antybakteryjnie, ściągająco, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry, a także wspomaga gojenie drobnych uszkodzeń naskórka. Jest bogaty w antyoksydanty i olejki eteryczne, wpływające na ochronę skóry przed działaniem promieni słonecznych. Zachowuje zdrowy wygląd i elastyczność skóry.
Dla kogo
stosowany w preparatach dla każdego typu cery, w tym dla cery tłustej o działaniu oczyszczającym i ściągającym rozszerzone pory, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym; polecany także w preparatach przeciwstarzeniowych, a także przyspieszających gojenie oparzeń, w tym też słonecznych; wskazany również dla cer suchych i wrażliwych z rozszerzonymi naczynkami.
Kofeina
Kofeinę znaleźć można w największych ilościach w liściach i nasionach kawy, herbaty i yerba mate, w nasionach guarany, a także w mniejszych ilościach w kakao, orzechach kola czy ostrokrzewie paragwajskim. Może też, jako czysty związek, być pozyskiwana na drodze syntezy chemicznej.
Właściwości
poza właściwościami pobudzającymi, kofeina cieszy się dużym uznaniem jako wszechstronnie działający składnik kosmetyczny. Jako alkaloid o właściwościach antyoksydacyjnych chroni komórki przed szkodliwym działaniem słońca. Obniża prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka skóry po ekspozycji na promieniowanie UVB, gdyż zawiera naturalne filtry UV. Dzięki działaniom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, zwalcza niedoskonałości skóry, niweluje uciążliwe cienie pod oczami oraz przebarwienia. Zawarte w kofeinie związki polifenolowe opóźniają proces rozkładu witaminy C i tym samym wygładzają nierówności skóry i zapobiegają powstawaniu nowych.
Dla kogo
kofeina jest częstym składnikiem preparatów pod oczy likwidujących obrzęki oraz poprawiających mikrokrążenie, kosmetyków antycellulitowych i ujędrniających, a także odżywek i szamponów do włosów.
Kompleks z algami morskimi
jest to botaniczny kompleks ekstraktów algowych, w skład którego wchodzą: ascophyllum, spirulina, laminaria, morszczyn i nori.
Właściwości
skład ekstraktu został specjalnie opracowany z myślą o działaniu intensywnie regenerującym oraz nawilżającym. Idealnie leczy stany zapalne oraz podrażnienia, przywracając ulgę oraz równowagę lipidową skórze.
Dla kogo
wykorzystywany w preparatach regenerująco-nawilżających twarzy oraz w pielęgnacji skóry wokół oczu.
Konserwant naturalny z kokosa
powstaje w wyniku fermentacji owoców Cocos nucifera (Coconut) z Lactobacillus. W wyniku tego procesu powstaje skuteczny i co równie najważniejsze naturalny produkt, o właściwościach konserwujących, skutecznie zastępujący parabeny.
Właściwości
konserwant skutecznie hamuje rozwój grzybów w tym pleśni i drożdży. Jest rewelacyjnym uzupełnieniem konserwantu z rzodkiewki. Poza właściwościami konserwującymi preparat ma działanie nawilżające i kondycjonujące.
Konserwant naturalny z rzodkwi
to nowy, naturalny środek konserwujący pochodzenia roślinnego oparty na antybakteryjnych peptydach, które powstają w procesie fermentacji rzodkwi przez przyjazne dla człowieka bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Leuconostoc kimchii.
Właściwości
jest przyjazny dla skóry, stanowi alternatywę dla tradycyjnych, syntetycznych konserwantów. Chroni skutecznie preparat kosmetyczny przed bakteriami. Posiada też nietypową dla konserwantów i bardzo korzystną dla skóry właściwość: zastosowany w stężeniu 1%, podnosi jej nawilżenie o 10%. Konserwant naturalny z rzodkwi jest akceptowany przez ECOCERT jako środek konserwujący w certyfikowanych kosmetykach.
Korund kosmetyczny
to inaczej tlenek glinu w postaci kryształków o średnicy ok. 100 mikrometrów. Jest wykorzystywany do zabiegów mikrodermabrazji zarówno w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jak i w domowym zaciszu jako etap przygotowawczy do zabiegów kosmetycznych na twarz i ciało.
Właściwości
szlachetny korund przeznaczony jest do mechanicznego mikropeelingu zewnętrznych warstw skóry. Usuwa martwe komórki naskórka, zapewnia masaż skóry, pobudzając jej naturalny metabolizm, dzięki czemu substancje aktywne zawarte w maseczkach kosmetycznych, balsamach i kremach docierają do głębszych warstw skóry, co sprawia, że ich działanie jest bardziej efektywne. Korund nie zawiera alergenów, barwników i konserwantów. Jest bezzapachowy. Nie uczula i nie podrażnia skóry.
Kwas cytrynowy
Kwas cytrynowy to jeden z najbardziej popularnych i stosowanych kwasów owocowych zwanych także alfahydroksykwasami (AHA). Wykorzystywany jest szeroko w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
Właściwości
kwas cytrynowy posiada właściwości rozjaśniające, wybielające oraz antybakteryjne (dezynfekujące) i złuszczające. W przemyśle kosmetycznym (chemicznym) wykorzystywany do regulacji pH w produktach myjących (szampony, żele) . Łatwo rozpuszcza się w wodzie oraz występuję naturalnie w przyrodzie zarówno w roślinach, jaki i w organizmach zwierzęcych.
Kwas Hialuronowy
to jeden z najwartościowszych składników kosmetycznych. Pomimo, iż w nazwie występuje słowo „kwas”, to nie ma on nic wspólnego z typowymi kwasami hydroksylowymi. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka. W młodej skórze jest go pod dostatkiem, co gwarantuje jej sprężystość. Z wiekiem jednak ilość kwasu maleje, skóra traci zdolność wiązania wody- powstają zmarszczki!
Właściwości
działanie nawilżające kwasu hialuronowego związane jest z bardzo silnymi właściwościami higroskopijnymi. HA w naturalny sposób osłania skórę, tworząc film na jej powierzchni. Ma doskonałe właściwości łagodzące, skutecznie nawilża przesuszoną skórę ze skłonnościami do pierzchnięcia, nadmiernie wysuszoną. Wygładza, poprawia elastyczność, ujędrnia. Dobrze nawilżona warstwa rogowa naskórka staje się bardziej przepuszczalna dla substancji czynnych.
Dla kogo
odpowiedni dla wszystkich rodzajów cery, głównie jednak dla cery suchej, dojrzałej.
Kwas mlekowy
otrzymywany jest dzięki fermentacji cukru przez bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). W naturze kwas ten występuje w kwaśnym mleku, jogurtach, żurach i kiszonkach.
Właściwości
ten niezwykły składnik kosmetyków posiada szereg zalet, do których trzeba zaliczyć: złuszczanie skóry, usuwanie przebarwień, spłycanie zmarszczek, likwidacja trądziku czy utrzymywanie naturalnego pH skóry. Regularne stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym odmładza naskórek i spłyca zmarszczki, dzięki stopniowemu złuszczaniu obumarłych komórek warstwy rogowej. Szybciej złuszczane komórki powodują wzrost nowych komórek. Pozbawiony warstwy zrogowociałych komórek „młody” naskórek kilkakrotnie lepiej wchłania substancje odżywcze.
Dla kogo
stosowany jako regulator pH; dla każdego typu cery, ze szczególnym uwzględnieniem skóry tłustej skłonnej do trądziku.
Macerat z kasztanowca
to nierafinowany olejowy ekstrakt uzyskany z nasion kasztanowca w medium zimnotłoczonego oleju słonecznikowego. Łączy w sobie cenne właściwości ekstrahowanej rośliny oraz oleju słonecznikowego.
Właściwości
główną substancją aktywną maceratu jest escyna, która uszczelnia, wzmacnia oraz przywraca elastyczność naczyniom krwionośnym. Działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, łagodnie ściągająco. Dzięki temu macerat jest doskonałym środkiem pielęgnującym dla osób z wrażliwą cerą naczynkową, z tendencją do obrzęków i żylaków.
Dla kogo
do pielęgnacji cery wrażliwej z pękającymi naczynkami.
Macerat z marchwi
otrzymywany jest w wyniku maceracji korzenia marchwi w oleju słonecznikowym, pozyskiwanym z tłoczenia na zimno. Uzyskany macerat posiada połączone zalety oleju słonecznikowego i marchwi.
Właściwości
Wykazuje działanie przeciwzapalne, zwiększa zdolności obronne skóry przeciw infekcjom, chroni przed działaniem promieni słonecznych oraz przyspiesza gojenie się ran. Olej z marchwi reguluje funkcje skóry oraz pomaga poprawić jej kondycję. Przy regularnym stosowaniu oleju skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna oraz zmniejsza się ilość zmarszczek.
Dla kogo
Polecany dla osób z poszarzałą cerą, nierównomiernym kolorytem i przebarwieniami, a także jako ochrona przed promieniowaniem UV.
Macerat z nagietka
to olejowy ekstrakt roślinny uzyskany w wyniku maceracji części roślin w bazowym oleju zimnotłoczonym. W wyniku moczenia roślin cenne substancje aktywne w nich zawarte przenikają do oleju. Użyty w kremie macerat powstał w procesie macerowania żółto-pomarańczowych kwiatów nagietka Calendula officinalis w oliwie z oliwek.
Właściwości
olejowy wyciąg z nagietka lekarskiego zmniejsza kruchość naczyń włosowatych, uszczelnia je, obkurcza i zapobiega ich pękaniu. Ma także silne działanie gojące, regenerujące i przeciwzapalne, które jest związane głównie z obecnością karotenów i flawonoidów.
Dla kogo
macerat polecany jest do pielęgnacji skóry suchej, delikatnej, z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.
Masło shea (karite) nierafinowane
wytwarzane jest z orzechów drzewa Masłosza, rosnącego na terenie Zachodniej Afryki. Zastosowane w kremie masło ma postać nie oczyszczoną, znacznie droższą i cenniejszą.
Właściwości
jego cudownych zalet i właściwości nie sposób wymieniać. Shea jest bogate w witaminy A i E które sprawiają że skóra po jego zastosowaniu jest gładka, dobrze nawilżona i pokryta zabezpieczającym lipidowym filmem. Ponadto zawiera ono witaminę F która pomaga rozluźnić i rozgrzać napięte mięśnie. Substancje zawarte w maśle chronią i wzmacniają cement komórkowy warstwy rogowej skóry co poprawia jej elastyczność. Karite jest także naturalnym filtrem słonecznym. W czystej postaci rozpuszcza się w dłoni. Nakładane na skórę tworzy delikatną, ochronną, pielęgnacyjną warstwę. Może być używane na bardzo delikatnych częściach ciała (jak np. skóra pod oczami).
Dla kogo
stosowany dla wszystkich rodzajów skóry, ale głównie suchej, podrażnionej (z oparzeniami).
Masło Kakaowe
to naturalne, surowe masło wytłaczane metodą na zimno z nasion drzewa kakaowego Theobroma Cacao. W temperaturze pokojowej masło kakaowe ma konsystencję stałą, a ze względu na temperaturę topnienia zbliżoną do ciepłoty ludzkiego ciała (profil topnienia 35-40ºC), łatwo rozprowadza się je na jego powierzchni.
Właściwości
masło kakaowe zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry w ciągu dnia, dlatego można je również znaleźć w kosmetykach kolorowych: pomadkach, pudrach czy fluidach. Zmniejsza skłonność do pękania skóry, szczególnie w kącikach ust, dlatego może być wykorzystywany jako naturalny produkt ochraniający te wrażliwą część ciała. Wysoka zawartość magnezu nadaje masłu kakaowemu właściwości wzmacniające skórę, a duża zawartość kwasu oleinowego nadaje mu właściwości nawilżające i regenerujące skórę. Konsystencja masła sprawia, że tłuszcz ten wykorzystuje się również jako naturalny utwardzacz kosmetyków.
Dla kogo
polecane do pielęgnacji skóry suchej i łuszczącej.
Masło oliwne
masło z oliwek otrzymywane jest poprzez uwodornienie tłoczonego na zimno oleju z dojrzałych owoców oliwki śródziemnomorskiej.
Właściwości
masło, podobnie jak olej z oliwek, bogate jest w odżywcze składniki. Oprócz nasyconych kwasów tłuszczowych zawiera także glicerydy, skwalan, lecytynę, fitosterole, witaminy, polifenole lipofilne i inne. Związki te powodują, iż masło wykazuje właściwości silnie nawilżające, natłuszczające i regeneracyjne, odżywia naskórek, wykazuje dużą zgodność z naturalnymi lipidami skóry, uzupełnia barierę lipidową. Wykazuje także działanie przeciwzmarszczkowe poprawiając elastyczność, jędrność i spójność skóry.
Dla kogo
masło z oliwek jest polecane przede wszystkim dla osób o cerze suchej i bardzo suchej, łuszczącej się i popękanej.
Mix gum
To nowoczesny zagęstnik pozwalający tworzyć żele kosmetyczne, złożony z dwóch komponentów: gumy ksantanowej oraz gumy arabskiej- naturalnej żywicy wytwarzanej przez drzewa akacji.
Właściwości
produkt w bardzo łatwy i szybki sposób nadaje formulacji odpowiednią konsystencję żelu. Ponadto wspomaga wygładzenie i nawilżenie skóry oraz zwiększa uczucie miękkości.
Dla kogo
produkt stosowany w celu zagęszczenia produktu kosmetycznego, a także zwiększający poziom nawilżenia skóry.
Mleczan sodu
jest jednym z wielu związków występujących w naturalnym czynniku nawilżającym NMF (Natural Moisturizing Factor) znajdującym się na powierzchni naszej skóry i utrzymującym w niej odpowiedni poziom wilgoci.
Właściwości
jest bardzo wartościowym składnikiem formulacji kosmetycznych z uwagi na właściwości silnie nawilżające (podnosi nawilżenie naskórka aż do 90%), antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe. Posiada także inną, bardzo istotną cechę- podwyższa poziom pH kosmetyku, jeśli zachodzi taka konieczność. Ponadto odgrywa rolę substancji stabilizującej, dzięki której niestabilny mocznik zawarty w kremie nie ulega hydrolizie (rozpadowi).
Dla kogo
polecany do każdego rodzaju cery, szczególnie do kosmetyków przeznaczonych dla cery skłonnej do podrażnień, suchej
Naturalna betaina
to aminokwas otrzymywany z buraka cukrowego, będący pochodną glicyny.
Właściwości
wykazuje działanie silnie nawilżające, łagodzi drażniące działanie detergentów oraz zwiększa objętość włosów, dlatego stanowi idealny dodatek do produktów myjących. Betaina idealnie łączy się z wodą i produktami podobnymi do niej, dodana do produktów myjących powoduje powstanie trwałej piany objętościowej, co stanowi alternatywę dla osób chcących ograniczyć stosowanie detergentów.
Dla kogo
polecana głównie osobom o wrażliwej skórze oraz tym wszystkim, którzy chcą uniknąć stosowania drażniących detergentów.
Olej abisyński
mało kto słyszał o tym oleju, choć tak naprawdę jest znany od dawna. Obecnie odkrywa się na nowo jego niepowtarzalne i cenne właściwości. Olej abisyński tłoczony jest z nasion modraka abisyńskiego, jednorocznej rośliny wywodzącej się głównie z Afryki.
Właściwości
nasiona tej rośliny zawierają ok. 60 % kwasu erukowego!, który decyduje o dobroczynnych właściwościach tego oleju. Stosowany w pielęgnacji skóry zapewnia intensywne nawilżenie, nawet przy bardzo wysuszonej skórze. Wygładza, uelastycznia skórę, pozostawiając ją miękką w dotyku. Olej ten szybko i łatwo się wchłania, nie zatyka porów i nie pozostawia tłustego filmu
Dla kogo
polecany jest w przypadku skóry bardzo przesuszonej, zwiotczałej, a także w produktach przeciwzmarszczkowych.
Olej jabłkowy
Jabłoń to jedno z najbardziej popularnych drzew owocowych. O walorach smakowych i zdrowotnych jabłek nie trzeba mówić, gdyż każdy je zna. Czy jednak jabłko może mieć zastosowanie w kosmetyce? TAK! Od niedawna coraz większą popularnością cieszy się olej z pestek jabłka.
Właściwości
olej jabłkowy posiada wysoką wartość odżywczą, jest bogaty w magnez, fosfor, potas, wapń oraz żelazo. Charakteryzuje się dużą zawartością siarki, co sprawia, że znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dermatoz, łuszczycy, AZS i innych stanów zapalnych skóry. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Hamuje procesy degeneracyjne i stymuluje syntezę kolagenu, czego wynikiem jest bardziej jędrna, elastyczna i gładka skóra. To olej lekki, szybko schnący, który łatwo się wchłania, nie pozostawiając uczucia tłustości na skórze.
Dla kogo
olej z pestek jabłka znajduje zastosowanie głównie w kosmetykach do cer problemowych, dotkniętych zmianami skórnymi, ale także cer pozbawionych witalności, dojrzałych, wymagających silnej regeneracji i nawilżenia
Olej z awokado
to olej otrzymywany w wyniku tłoczenia miąższu owoców awokado, pochodzących z drzewa Persea americana (Smaczliwka amerykańska). Zaliczany jest do grupy olei gęstych.
Właściwości
olej awokado jest bardzo cenionym olejem ze względu na dużą zawartość witamin: A, B, E, H, K, PP, F, nienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasów i protein. Odżywia skórę, działa przeciwalergicznie, hamuje parowanie wody ze skóry. Stanowi zatem doskonały środek odżywczy do skóry suchej, uszkodzonej, dojrzałej. Doskonale goi płytkie ubytki i zranienia w skórze, ma właściwości zmiękczające i okluzyjne. Dzięki absorbowaniu UVA i UVB chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem.
Dla kogo
olej ten używany jest do pielęgnacji skóry bardzo suchej, łuszczącej się. Zalecany jest także do skóry wrażliwej, dojrzałej, starzejącej się, z problemami.
Olej Jojoba
od strony chemicznej olej jojoba jest płynnym woskiem, który dla ułatwienia nazywamy olejem. W temperaturze pokojowej jest ciekły, natomiast po schłodzeniu matowieje i twardnieje. Uzyskiwany jest drogą mechanicznego tłoczenia z ziaren Simmondisia chinensis – drzewiastego, wiecznie zielonego, pustynnego krzewu pochodzącego ze wschodniej Azji.
Właściwości
olej jojoba wykazuje duże powinowactwo do ludzkiego sebum, dzięki czemu skutecznie hamuje wysychanie skóry, która staje się odpowiednio nawilżona, miękka i jędrna. Olej odżywia i wygładza, chroni przed działaniem wolnych rodników, sprzyja redukcji zmarszczek powodowanych suchością skóry. Pomimo, iż jest woskiem niezwykle szybko się wchłania, pozostawiając na skórze atłasowe, nie tłuste uczucie. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, a ponadto jest naturalnym filtrem UV.
Dla kogo
olej polecany jest zarówno do skóry suchej, o uszkodzonej warstwie lipidowej naskórka, jak również do cery przetłuszczającej się i mieszanej. Jest wykorzystywany także do pielęgnacji skóry starzejącej się.
Olej konopny (nierafinowany)
olej z konopi uzyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion konopi siewnej Cannabis sativa, pochodzącej z upraw ekologicznych. Nasz olej posiada certyfikat ECOCERTU.
Właściwości
olej ten nazywany jest najbardziej „zbilansowanym olejem” gdyż jednocześnie zawiera w dużych ilościach nienasycone kwasy tłuszczowe (81%) oraz potrzebną ilość kwasów nasyconych. NNKT poprzez swą zdolność wnikania w warstwę lipidową skóry wzmacniają zniszczone komórki sprawiając, że skóra wygląda młodo. Kwasy nasycone tworzą natomiast na skórze barierę ochronną spowalniającą m.in. parowanie wody. Olej ten wykazuje wybitne działanie odżywcze, immunostymulujace, przeciwalergiczne i przeciwstarzeniowe. Łagodzi podrażnienia i regeneruje.
Dla kogo
polecany do traktowania skóry bardzo suchej, wrażliwej, zniszczonej; także w preparatach dla dzieci
Olej z pestek winogron (nierafinowany)
to olej 100% czysty, naturalny, wytwarzany metodą tłoczenia na zimno nasion winorośli właściwej Vitis vinifera.
Właściwości
olej wyróżnia się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (ponad 80%), które wpływają na odpowiednie nawodnienie, nawilżenie, elastyczność i napięcie skóry. Nadaje skórze jedwabiste uczucie, zmiękcza ją, a dzięki temu, że jest świetnie przez nią wchłaniany, nie pozostawia wrażenia tłustości. Olej charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy E przez co wykazuje działanie przeciwrodnikowe, hamuje procesy starzenia się skóry. Ponadto zawiera również flawonoidy, witaminy A i B6, minerały i lecytynę.
Dla kogo
polecany w kosmetykach do cery suchej, delikatnej, także w kosmetyce przeciwstarzeniowej.
Olej monoi
olej pochodzący z francuskiej Polinezji, otrzymywany w procesie maceracji świeżych kwiatów gardenii w zimno tłoczonym oleju kokosowym. Poniżej 25 przybiera on postać stałą, powyżej tej temperatury jest płynny.
Właściwości
„Monoi” co starym języku krajowców oznacza „pachnący”, łączy w sobie właściwości pielęgnacyjne oleju kokosowego z egzotycznym i wyjątkowym zapachem kwiatów gardenii.
Dla kogo
polecany dla każdego typu cery/skóry.
Olej z nasion słodkich migdałów
należy on do najbardziej uniwersalnych olejów kosmetycznych. Pozyskiwany jest przez tłoczenie na zimno nasion drzewa migdałowego Prunus amygdalus.
Właściwości
olej ten jest bardzo dobrym emolientem, zmiękcza, wygładza i nawilża skórę, szczególnie kiedy stosujemy go systematycznie. Ma lekką konsystencję, dlatego też nie pozostawia tłustego filtru na skórze.
Dla kogo
jest środkiem wyjątkowo delikatnym i nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, szczególnie jednak skóry suchej, wrażliwej. Jest także polecany w pielęgnacji delikatnej skóry dzieci (odparzenia, ciemieniucha).
Olej z nasion opuncji (nierafinowany)
najdroższy olej na rynku wytłaczany na zimno z drobnych pestek owoców opuncji pochodzącej z ekologicznych upraw w Maroku. Aby otrzymać 1 litr oleju z pestek opuncji potrzeba zużyć 1 milion pestek opuncji, żmudnie wydobywanych z pulpy 470 kg świeżych owoców opuncji.
Właściwości
olej wyróżnia się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (ponad 80%), które wpływają na odpowiednie nawodnienie, nawilżenie, elastyczność i napięcie skóry oraz na wzmocnienie bariery lipidowej skóry. Charakteryzuje się również wysokim poziomem fitosteroli, które wzmacniają barierę ochronną skóry, działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, pobudzają regenerację i gojenie się naskórka, działają silnie przeciwzmarszczkowo. Olej zawiera także witaminę E, dzięki czemu wykazuje silne działanie antyoksydacyjne.
Dla kogo
polecany do pielęgnacji cery dojrzałej, odwodnionej, suchej, wymagającej regeneracji, zniszczonej, ze zmarszczkami
Olej z nasion bawełny
lekki, jasnożółty olej otrzymywany w wyniku tłoczenia na zimno nasion bawełny Gossypium (Cotton).
Właściwości
olej ten dzięki wysokiej zawartości niezbędnych dla organizmu NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych) bardzo korzystnie wpływa na stan naszej skóry. Regeneruje suchą i podrażnioną cerę, bez obaw może być stosowany także do pielęgnacji skóry alergicznej. Ponieważ jest lekki szybko wnika w głąb skóry, doskonale ją odżywiając i nawilżając. Przywraca skórze elastyczność dlatego z powodzeniem może być stosowany do pielęgnacji skóry z pierwszymi oznakami starzenia.
Dla kogo
polecany do traktowania skóry bardzo suchej, wrażliwej, zniszczonej.
Olej z kiełków pszenicy
to pomarańczowy, gęsty olej otrzymywany w wyniku tłoczenia na zimno kiełków (zarodków) pszenicy.
Właściwości
olej ten dzięki wysokiej zawartości niezbędnych dla organizmu NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych) bardzo korzystnie wpływa na stan naszej skóry. Spośród wszystkich olejów, charakteryzuje się najwyższą zawartością witaminy E. Bogaty w składniki odżywcze, przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 jest doskonałym składnikiem na podrażnienia, stany zapalne, uszkodzenia skóry i defekty spowodowane starzeniem się skóry. Chroni włosy przed utratą koloru i zapobiega łysieniu.
Dla kogo
jest stosowany w kosmetykach do cery suchej i dojrzałej, cery mieszanej oraz w łagodnych szamponach do włosów, głównie przeciwłupieżowych.
Olej arganowy
olej ten nazywany „płynnym złotem” należy do jednych z najdroższych olejów na świecie, głównie ze względu na jego ograniczoną dostępność (wyłącznie tereny Maroko) oraz pracochłonny proces pozyskiwania. Aby otrzymać litr oleju potrzeba zużyć 30 kg owoców – roczny plon z 6-7 drzew arganii żelaznej.
Właściwości
olej arganowy jest cenionym kosmetykiem, głównie z powodu właściwości odżywczych, nawilżających, kojących, regenerujących, przeciwutleniających i właściwości restrukturyzacji. Odbudowuje warstwę ochronną skóry, zwiększa odżywienie komórek skóry i przeciwdziała starzeniu się. Jest to olej o intensywnych własnościach antyoksydacyjnych, chroni strukturę skóry przed zniszczeniami powodowanymi czynnikami zewnętrznymi (jest naturalnym filtrem UV).
Dla kogo
jest to olej polecany głównie w pielęgnacji cery dojrzałej, z oznakami starzenia, suchej.
Olej kokosowy (nierafinowany)
olej kokosowy uzyskiwany w wyniku tłoczenia na zimno kopry Cocos nucifera L. powszechnie znanej jako kokos lub drzewo kokosowe. W temperaturze poniżej 25°C przybiera postać stałą, stąd często jest nazywany masłem kokosowym. Posiada piękny, kokosowy zapach.
Właściwości
jest bardzo dobrym emolientem- łagodzi uczucie suchości, szorstkości, pieczenia, zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się skóry suchej, a także pomaga przywrócić właściwy poziom jej nawilżenia. To niezwykle delikatny olej, nie powodujący alergii i podrażnień.
Dla kogo
olej kokosowy stosowany jest ponadto jako emolient w kremach dla bardzo suchej i pękającej skóry, a także w kosmetykach dla dzieci i niemowląt.
Olej kokosowy (frakcjonowany)
to stabilny olej o konsystencji płynnej; bezbarwny i bezzapachowy.
Właściwości
posiada wiele unikalnych cech: nie zatyka porów skóry (w przeciwieństwie do niefrakcjonowanego oleju kokosowego jest lżejszy), nawilża suchą skórę oraz koi podrażnienia.
Dla kogo
stosowany w kosmetyce do produkcji kremów, balsamów, środków do pielęgnacji włosów; wykorzystywany często przez masażystów (dobre właściwości poślizgowe).
Olej rycynowy
pozyskiwany jest z nasion tropikalnego drzewa Ricinus communis w procesie wytłaczania na zimno gniazd nasiennych rącznika pospolitego.
Właściwości
tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Olej rycynowy jest najbardziej błyszczącym olejem roślinnym, dlatego jest głównym składnikiem szminek i błyszczyków.
Dla kogo
w formie bezpośredniej polecany jest na włosy oraz jako środek wzmacniający rzęsy, w kremach i błyszczykach występuje zawsze jako jeden z olejów składowych, gdyż w dużych ilościach może wysuszać skórę.
Olej ryżowy
otrzymywany jest w procesie tłoczenia z nasion ryżu Oryza sativa. Ciekawostką jest to, iż Japonki używają czystego oleju ryżowego do pielęgnacji cery, a do maseczek i peelingów stosują otręby ryżowe bogate w olejek. Dzięki temu cieszą się nieskazitelnie gładką cerą, o jednolitej i delikatnej strukturze.
Właściwości
olej ryżowy jest skutecznym przeciwutleniaczem o szerokim spektrum działania. Dzięki właściwościom silnie antyoksydacyjnym hamuje procesy degeneracyjne skóry, a stymuluje procesy naprawcze, co sprzyja odmłodzeniu skóry, zmniejszeniu zmarszczek, poprawie jej zdrowia i wyglądu. Olej ten silnie chroni skórę przed słońcem, zawiera naturalne filtry UV. Jest bardzo delikatny, bardzo łatwo się wchłania, nie pozostawia tłustego filmu na skórze.
Dla kogo
olej z otrąb ryżowych uważany jest za olej hipoalergiczny, odpowiedni jest dla każdego rodzaju skóry, ale z powodu swoich właściwości polecany jest dla skóry dojrzałej, delikatnej lub wrażliwej. Szczególnie przydatny jest w produktach dla pielęgnacji dzieci, skóry twarzy i włosów.
Olej z owoców dzikiej róży
olej ten tłoczony na zimno, jest prawdziwym skarbem dla naszej skóry!. Otrzymuje się go poprzez wyciskanie owoców dzikiej róży Rosa Canina. Nasz olej posiada Certyfikat organizacji Soil Association.
Właściwości
olej z dzikiej róży jest silnym antyoksydantem, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały nadaje skórze drugą młodość. Wyraźnie spowalnia proces starzenia się skóry, redukuje zmarszczki i bruzdy, poprawia elastyczność skóry i jej poziom nawilżenia. Dzięki wysokiej zawartości witamin A i C wzmacnia naczynia włosowate, stanowi więc doskonałe remedium na rozszerzone i pękające naczynia krwionośne.
Dla kogo
olej odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, zwłaszcza dojrzałej, suchej, zmęczonej, z problemami naczyniowymi, wrażliwej.
Olej z pachnotki (perilla)
olej ten tłoczony jest na zimno z owoców jednorocznej rośliny oleistej- Pachnotki zwyczajnej Perilla Ocymoides.
Właściwości
dzięki rekordowej wśród olejów roślinnych zawartości NNKT omega-3, antyoksydantów, antocyjanów i flawonoidów olej wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, łagodzi swędzenie i zaczerwienienie skóry. Ten lekki olej wspomaga wytwarzanie kolagenu i elastyny, zwiększając jędrność skóry oraz redukując zmarszczki.
Dla kogo
kombinacja kwasów tłuszczowych sprawia, że nadaje się do każdego typu skóry problematycznej: trądzikowej (przeciwzapalny, przyspiesza gojenie, nie zapycha, nie jest pożywką dla drobnoustrojów), atopowej (łagodzi stany zapalne, koi świąd, regeneruje), poparzonej i podrażnionej.
Olej z czarnuszki
olej z czarnuszki zwany olejem faraonów, doceniany był już w Starożytności. To przejrzysty, zielono brązowy płyn, o intensywnym zapachu pozyskiwany z jednorocznej rośliny o nazwie czarnuszka siewna- Nigella damascena. Nasz olej nie jest poddany rafinacji, jest surowy, tłoczony na zimno.
Właściwości
o znakomitej przydatności oleju z czarnuszki decyduje jej bogaty skład: NNKT, fitosterole, naturalne tokoferole i olejki eteryczne: nigellon i tymochinon odpowiedzialne za silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne tego surowca. Olej chroni przed poparzeniem słonecznym i zapewnia piękny koloryt skóry, przyspiesza gojenie się ran i wygładza skórę. Ze względu na właściwości przeciwzapalne olej z czarnuszki polecany jest w pielęgnacji skóry głowy, niwelując świąd, podrażnienia, łupież, a nawet łuszczycę.
Dla kogo
olej polecany jest do skóry dojrzałej, mieszanej, trądzikowej i alergicznej; także w kosmetykach do pielęgnacji wrażliwej, alergicznej skóry głowy.
Olej z pestek malin
olej ten budzi duże zainteresowanie dopiero od niedawna i pomimo niezwykle cennych właściwości, w kosmetyce używany jest dość rzadko. Powodem tego jest cena- jest jednym z najdroższych olejów ze względu na wyjątkowo pracochłonny sposób otrzymywania tego produktu (potrzeba ogromnej ilości malin, aby pozyskać niewielką ilość oleju).
Właściwości
cudowne wręcz działanie oleju z pestek malin w produktach kosmetycznych opiera się głównie na właściwościach przeciwzapalnych: działa kojąco na podrażnienia, sprzyja gojeniu i łagodzeniu rumienia posłonecznego. Zawiera wysoką ilość (ponad 80 %) NNKT, dzięki czemu wykazuje silne działanie nawilżające, kondycjonujące, zabezpiecza barierę ochronną naskórka, utrzymuje wilgoć, zmniejszając utratę wody przez naskórek. Dzięki olejowi z pestek malin skóra zyskuje jędrność, staje się miękka i gładka, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny tym samym wygładzają się zmarszczki. Ponadto olej ten pełni funkcję naturalnego filtru przeciwpromieniowego w zakresie UVA i UVB (własności ochronne oleju porównywane są z filtrami mineralnymi)!. Jest silnym antyoksydantem zmiatającym wolne rodniki, tym samym chroni przed fotostarzeniem skóry.
Dla kogo
olej z pestek malin znajduje zastosowanie w kosmetykach dla każdego typu cery: zarówno tłustej jak i suchej; polecany w produktach przeciwzmarszczkowych anty-aging, stosowany w kremach dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, a także w preparatach na dzień wzmacniając ochronę przeciwsłoneczną.
Olej z pestek śliwki
to olej tłoczony metodą ” na zimno „, otrzymywany z nasion Śliwki domowej – Prunus domestica. Olej ma kolor złoty do ciemnożółtego i wspaniały soczysty zapach charakterystyczny dla dojrzałego owocu, przechodzący do zapachu migdałów i marcepanu.
Właściwości
olej śliwkowy jest biolejem o wysokiej użyteczności kosmetycznej z uwagi na dużą zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). To delikatny, lekki, łatwo rozprowadzalny olej, który szybko i głęboko wnika w skórę, dzięki czemu po aplikacji nie odczuwa się nadmiernej tłustości. Wchłania się idealnie pozostawiając skórę jedwabiście suchą. Czyni ją ponadto miękką i elastyczną, wzmacnia ściany naczynek krwionośnych, przyspiesza regenerację naskórka oraz pobudza krążenie.
Dla kogo
polecamy do stosowania w produktach do skóry dojrzałej, wrażliwej i suchej.
Olej tamanu (nierafinowany)
olej ten otrzymuje się poprzez wytłaczanie wysuszonych pestek z dojrzałych owoców drzewa tamanu Calophyllum Inophyllum, rosnącego w tropikalnych częściach Azji, Afryki oraz wysp Pacyfiku. Aby otrzymać 5 kg oleju tamanu, potrzeba zużyć aż 100 kg owoców tamanu, co jest jednym z czynników wpływających na jego wysoką cenę.
Właściwości
niezwykłe właściwości tego oleju znane są nie tylko z tradycji ludowych, ale poparte są licznymi badaniami naukowymi. Ich wyjątkowość wynika z obecności dwóch głównych substancji aktywnych- kwasu kalofillowego i kallofilloidyny- naturalnych flawonoidów o działaniu silnie gojącym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, antybiotycznym i przeciwobrzękowym. Olej ten zaliczany jest do bio-olejów, czyli olejów o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) niezbędnych do utrzymania zdrowej i odpowiednio nawilżonej skóry. Ważnym faktem jest też, że olej tamanu stanowi świetny filtr naturalny, którego współczynnik ochrony przeciwsłonecznej- SPF wynosi 18-22 – czyli jest wyjątkowo wysoki jak na substancję naturalną.
Dla kogo
polecany do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej, mieszanej, zanieczyszczonej, także z rozstępami i bliznami.
Olejek eteryczny cynamonowy
Cynamonowiec cejloński to drzewo, które sięga do 10 metrów wysokości. Drzewa cynamonowe rosnące na Cejlonie posiadają unikatowe warunki wzrostu, przez co olejek otrzymywany z nich jest uważany za niezwykle wysokiej jakości. Pierwsze informacje o tym olejku pojawiły się 5000 la, a sam olejek był uznawany za tak cenny jak złoto.
Olejek eteryczny otrzymywany jest z szarobrązowej kory w procesie destylacji z parą wodną.
Właściwości
Olejek cynamonowy z kory to jeden z najsilniejszych antyseptyków, dlatego często jest stosowany w kosmetyce. Ma właściwości rozgrzewające, ściągające i łagodzi stany zapalne, a także niszczy wirusy i grzyby. Wykazując działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, stosowany jest z leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, a także w grypie i przeziębieniu. Jest on niezwykle silnym olejkiem, dlatego osobom z wrażliwą skórą zaleca się przeprowadzenie testu weryfikującego, czy olejek cynamonowy z kory nie powoduje podrażnienia.
Dla kogo
Ze względu na swe właściwości antyseptyczne, polecany jest dla osób borykającymi się z problemami skórnymi (trądzik, częste stany zapalne), a także- biorąc pod uwagę właściwości rozgrzewające- polecany jest do stosowania w kosmetykach ujędrniających, antycellulitowych. Pamiętajmy jednak, żeby nie stosować go bezpośrednio na skórę.
Olejek eteryczny cytrynowy
Olejek cytrynowy ECOSPA otrzymywany jest przez wyciskanie na zimno skórki ze świeżych owoców cytryny Citrus limonum.
Właściwości
Jest silnym przeciwutleniaczem, wychwytującym wolne rodniki. Według prawideł aromaterapii olejek cytrynowy działa przeciwdepresyjnie, poprawia koncentrację i pamięć. Wykazuje również silne działanie przeciwbakteryjne, rozjaśniające, ujędrniające oraz antyoksydacyjne. Olejek hamuje również elastazę – enzym odpowiedzialny za rozkładanie włókien sprężystych skóry i powstawanie zmarszczek.
Dla kogo
polecany do cery dojrzałej, zniszczonej, tłustej i trądzikowej.
Olejek eteryczny goździkowy (z pąków)
Olejek goździkowy jest otrzymywany przez destylację parą wodną nierozwiniętych pąków kwiatowych goździkowca korzennego Eugenia caryophyllus. Posiada ciepły, korzenny zapach charakterystyczny dla goździków.
Właściwości
Olejek goździkowy często można spotkać w kremach do twarzy oraz w balsamach do ciała. Stosuje się go także do produkcji mydła, gdyż jego kojące i antyseptyczne właściwości doskonale się sprawdzają, aby zwiększyć jego skuteczność. Ponadto olejek ten działa delikatnie przeciwbólowo, jest łagodnym afrodyzjakiem, minimalizuje uczucie zniechęcenia i apatii. Inhalacje z dodatkiem olejku goździkowego są wskazane przy przeziębieniach.
Dla kogo
Ze względu na swe właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, często stosowany jest w kosmetykach przeznaczonych dla osób z trądzikiem, a także wykorzystywany w preparatach do higieny jamy ustnej (działanie przeciwpróchnicze), oraz w łagodzeniu bólu zęba (działanie przeciwbólowe).
Olejek eteryczny grejfrutowy
Olejek otrzymywany jest z owoców grejpfruta Citrus grandis.
Właściwości
składniki olejku mają silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Olejek wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwroztoczowe i silne działanie przeciwgrzybicze. Hamuje wydzielanie łoju, normalizuje procesy rogowacenia, zapobiega zaburzeniom rogowacenia mieszków włosowych. Oczyszcza pory skórne, zapobiega zaskórnikom, likwiduje plamy, chroni przed cellulitem i rozstępami skóry. Wymiata wolne rodniki, hamuje procesy starzenia i degeneracji. Olejek grejpfrutowy polecany przy ukąszeniach owadów, opryszczce i trądziku. Pomocny przy łuszczycy.
Dla kogo
polecany dla każdego rodzaju skóry.
Olejek eteryczny z pomarańczy
olejki eteryczne są silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję, wyciskanie lub inne metody dostosowane do rodzaju rośliny. Olejek pomarańczowy uzyskuje się przez wyciskanie (tłoczenie) na zimno skórek pomarańczy słodkiej.
Właściwości
główny składnik olejku pomarańczowego D-limonen, posiada właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne, antynowotworowe oraz hamujące aktywność enzymu elastazy. Dzięki temu zapobiega degradacji elastyny, białka, które razem z kolagenem odpowiadają za sprężystość i jędrność skóry. Ponadto olejek ten budzi uczucie relaksu, dobrego samopoczucia, łagodzi napięcia nerwowe, rozładowuje stresy, pomaga przy bezsenności i depresji.
Dla kogo
polecany jako dodatek do kosmetyków o właściwościach przeciwstarzeniowych, a także jako swoista aromaterapia.
Olejek eteryczny lawendowy
naturalny olejek lawendowy uzyskany w wyniku destylacji drobnych kwiatów lawendy wąskolistnej Lavendula angustifolia. Olejek charakteryzuje się czystym, delikatnym zapachem kwiatowym.
Właściwości
to jeden z najbardziej uniwersalnych olejków eterycznych posiadających właściwości odkażające, przeciwbólowe i przeciwgrzybiczne. Stosuje się go przy chorobach skórnych, takich jak stany zapalne, podrażnienia, rany i odparzenia. Olejek zabija bakterie, powodujące infekcje skóry, wygładza ją, obniża nadprodukcje łoju, zapobiega występowaniu blizn. Jest świetnym środkiem uspokajającym i przyspieszającym zasypianie.
Dla kogo
w kosmetyce wykorzystywany jest często w preparatach do cery suchej, wrażliwej, z wszelkiego rodzaju dermatozami.
Olejek eteryczny z drzewa różanego
naturalny olejek z drzewa różanego uzyskany w wyniku destylacji rozdrobnionego na wióry drewna brazylijskiej odmiany drzewa różanego. Posiada zapach korzenno-drzewno-kwiatowy z nutami kamfory i gałki muszkatołowej.
Właściwości
doskonale ożywia, relaksuje i rewitalizuje organizm w preparatach antystarzeniowych, pobudza regenerację tkanek oraz łagodzi bóle głowy spowodowane napięciem i przemęczeniem. Olejek ten jest łagodny w działaniu, nie powoduje podrażnień oraz nie jest uczulający podczas kontaktu ze słońcem.
Dla kogo
w kosmetyce wykorzystywany jest często w preparatach do cery dojrzałej, gdyż posiada działanie przeciwzmarszczkowe, uelastycznia, wygładza i regeneruje naskórek.
Olejek eteryczny z szałwii muszkatałowej
naturalny olejek otrzymywany jest w wyniku destylacji parą wodną kwitnącego ziela szałwii muszkatałowej. Posiada ziemisty, ziołowy zapach.
Właściwości
Jest to jeden z najczęściej stosowanych olejów do produktów kosmetycznych. Posiada silne właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Pomaga zwalczać grzybice skóry, zwalcza łupież, hamuje wypadanie włosów, stymuluje ich wzrost. Wykazuje działanie relaksujące, pomaga w łagodzeniu napięcia nerwowego i przedmiesiączkowego.
Dla kogo
ze względu na działanie antybakteryjne jest polecany do pielęgnacji skóry tłustej, jak i dla osób ze schorzeniami skórnymi.
Olejek (absolut) champaka
drogocenny olejek otrzymywany w wyniku ekstrakcji kwiatów drzewa Michelia Champaca pochodzącego z Indii, drzewa cenionego głównie ze względu na wspaniałe kwiaty o niespotykanym zapachu.
Właściwości
wygładza zmarszczki, koi cerę podrażnioną, suchą, zniszczoną i atakowaną przez stany zapalne. Odpręża i uspokaja. Posiada piękny, pełnokwiatowy zapach, który należy w świecie perfum do rzadkich i najbardziej luksusowych. Jest nutą przewodnią w jednych z najdroższych perfum na świecie o niezwykle eleganckim i lekko zmysłowym zapachu-Joy Jeana Patou. Champaka jest też obecny w jednym z najlepiej sprzedających się zapachów – J`adore Christaina Diora, stworzonym z myślą o kobietach zmysłowych i nie ukrywających swoich uczuć oraz w Euphoria – C. Kleina.
Olejek mandarynkowy
Ten przywodzący na myśl słońce i pełnię lata zapach, wytłaczany jest ze skórek mandarynki Citrus nobilis.
Właściwości
olejek ma właściwości tonizujące, odświeżające, polecany jest dla skóry zwiotczałej, pozbawionej blasku, a także do walki z rozstępami czy bliznami. To najlepszy z olejków do pielęgnacji dzieci.
Dla kogo
polecany do każdej cery, a także dla wszystkich potrzebujących wyciszenia i uspokojenia
Olejek mięty pieprzowej
Mięta pieprzowa jest jednym z najstarszych ziół leczniczych. Starożytni Grecy, rzymianie i Egipcjanie wykorzystywali ją jako przyprawę oraz roślinę leczniczą.
Właściwości
olejek eteryczny oraz flawonoidy zawarte w mięcie mają właściwości antyutleniające, przeciwzapalne, antyseptyczne, regenerujące oraz pobudzające krążenie krwi. Jest jednym z najczęściej stosowanych i najbardziej wszechstronnie działających olejków eterycznych.
Olejek miętowy jest stosowany w kosmetykach przede wszystkim ze względu na dużą zawartość mentolu. Użyty w produktach daje uczucie odświeżenia, orzeźwienia, ulgi.
Dla kogo
idealny dla każdego rodzaju skóry.
Olejowy ekstrakt z rozmarynu
to rozpuszczalny w tłuszczach, naturalny i silny przeciwutleniacz.
Właściwości
działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo oraz chroni skórę przed działaniem promieniowania UV.
Dla kogo
stosowany w kremach do twarzy i ciała o działaniu ujędrniającym i uelastyczniającym, a także łagodzącym podrażnienia posłoneczne.
Olejek z mięty zielonej
Mięta zielona jest jednym z najstarszych ziół leczniczych. Od wieków jej liście wykorzystywane są w ziołolecznictwie w postaci naparów i herbatek. Posiada świeży, delikatnie miętowy zapach, który zawdzięcza głównemu składnikowi- karwonowi.
Właściwości
olejek eteryczny łagodzi stany zapalne skóry, z występującymi dermatozami i trądzikiem. Działa odkażająco, antybakteryjnie, pozostawia uczucie odświeżenia, orzeźwienia, ulgi.
Dla kogo
idealny dla każdego rodzaju skóry.
Olejek z trawy cytrynowej
Olejek powstaje w wyniku destylacji parą wodną liści rośliny zwanej palczatką cytrynową Cymbopogon Schoenanthus. Ta cenna, wykorzystywana w lecznictwie oraz kuchni roślina pochodzi głównie z terenów Azji Południowej, Afryki oraz częściowo Ameryki Południowej. Głownymi składnikami olejki jest geraniol, citral oraz limonene.
Właściwości
olej wykazuje silne działanie antyseptyczne, antybakteryjne oraz antywirusowe. W kosmetyce znajduje zastosowanie, jako wyjątkowy środek w walce z trądzikiem, ze względu na swe właściwości przeciwzapalne. W pielęgnacji włosów reguluje produkcję sebum, ogranicza łupież, wzmacnia cebulki włosa i stymuluje jego wzrost. Ponadto pobudza krążenie, rozgrzewa i redukuje obrzęki. Posiada charakterystyczny, mocno cytrynowy zapach, który potrafi zneutralizować nawet najbardziej nieprzyjemne zapachy.
Oliwa z oliwek
Oliwa tłoczona na zimno charakteryzuje się wspaniałymi właściwościami zdrowotnymi i regenerującymi.
Właściwości
Oliwa z oliwek jest olejem dość tłustym, dlatego polecana jest przede wszystkim osobom o skórze suchej, skłonnej do spękań, zrogowaceń. Fantastycznie łagodzi wszelkie podrażnienia bardzo wysuszonej skóry, działając jak leczniczy kompres. Można stosować ja bezpośrednio na skórę twarzy i ciała w przypadku suchej skóry lub jako dodatek do kremów, balsamów w przypadku cery mieszanej lub tłustej. Zawarte w oliwie witaminy A, E, F działają na skórę odżywczo i łagodząco. Jest również doskonałym środkiem odbudowującym i regenerującym włosy i paznokcie.
Dla kogo
polecana do każdego typu cery zarówno suchej jak i tłustej.
Propanediol
jest nazywany „roślinnym glikolem”. Jest pozyskiwany z ziaren kukurydzy i certyfikowany przez europejską ECOCERT oraz amerykańską Natural Products Association.
Właściwości
to w 100% naturalna substancja nawilżająca, doskonały nośnik substancji, naturalny konserwant. Propanediol wydłuża okres działania substancji aktywnych, zatrzymuje wodę, przez co zwiększa jej ilość w warstwie rogowej naskórka. To substancja intensywnie higroskopijna. Dzięki niej skóra zachowuje nawilżenie i nie jest przesuszona. Propanediol zwiększa klarowność półproduktów, a także wykazuje działanie pianotwórcze, szczególnie przydatne w szamponach. Ceniony jako substancja, która rozpuszcza proszkowe ekstrakty roślinne i substancje aktywne (np. allantoina).
Dla kogo
jest stosowany jako dodatek do kosmetyków myjących; jako składnik szamponów i odżywek przeciwłupieżowych (wykazano, że 3% stężenie w szamponie wspomaga walkę z łupieżem.); nie podrażnia skóry, dlatego też może być stosowany przez osoby z bardzo wrażliwą skórą.
Skwalan
to substancja aktywna będąca naturalnym składnikiem ludzkiego sebum. Skwalan zawarty w kremie jest produktem całkowicie roślinnym, otrzymywanym z oliwy z oliwek. Z oliwy destylowany jest skwalen, a następnie przekształcany jest do stabilnej formy czyli skwalanu. Począwszy od 25 roku życia, ilość skwalenu w skórze maleje i w granicach 50 roku życia spada poniżej 5%
Właściwości
ma bardzo silne właściwości regeneracyjne i nawilżające. Zmiękcza skórę, poprawia elastyczność, zmniejsza zmarszczki. Jest silnym antyoksydantem, chroni lipidowe struktury skóry przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo wykazuje działanie ochronne przed inwazją bakterii i grzybów oraz przed działaniem promieniowania UV. Łatwo się wchłania, dlatego przyspiesza przenoszenie substancji aktywnych w głąb skóry.
Dla kogo
polecany w produktach przeciwzmarszczkowych, dla cer dojrzałych, które utraciły naturalną zawartość skwalenu, a także jako produkt hypoalergiczny jest opcją dla cer bardzo wrażliwych.
Skrobia kukurydziana
to półprodukt pochodzenia naturalnego. Nazywana także maizeną, pozyskiwana jest z białych pręcików kukurydzy. Ma biały kolor i nie posiada smaku, ani zapachu.
Właściwości
zapewnia gęstszą konsystencję kosmetyku i zmniejsza tłuste uczucie na skórze. Dzięki jej zawartości kosmetyk szybciej się wchłania. Skrobię kukurydzianą możemy znaleźć przede wszystkim w składzie kosmetyków takich jak pudry matujące, brązery i róże, podkłady do twarzy; jest także podstawowym składnikiem w tak zwanych suchych szamponach.
SLP
ciekły emulgator pochodzenia roślinnego, posiadający certyfikat ECOCERTU, tworzący stabilne emulsje z olejami roślinnymi.
Sorbinian potasu
to tradycyjny konserwant używany w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym. Jest solą potasową kwasu sorbowego, występującego naturalnie w owocach jarzębiny (Sorbus aucuparia). Jest dopuszczony do stosowania w kosmetykach ekologicznych.
Właściwości
Sorbinian Potasu zaliczany jest do najbezpieczniejszych z pośród wszystkich znanych konserwantów. Jego fenomen polega na skutecznym zwalczaniu wszystkich bakterii, za wyjątkiem bakterii kwasu mlekowego, które są dla nas pożyteczne – stanowią naturalną florę bakteryjną człowieka.
Tlenek cynku
to naturalny minerał będący jednocześnie pigmentem. Tlenek cynku wraz z dwutlenkiem tytanu należą do grupy filtrów fizycznych, nieorganicznych, mających zdolność rozpraszania światła. Nasz tlenek cynku został poddany procesowi mikronizacji, czyli rozdrobnieniu do drobnego pyłku, dzięki temu, zastosowany jako filtr fizyczny, nie powoduje efektu bielenia skóry, podnosi estetykę i komfort stosowania emulsji ochronnej.
Właściwości
tlenek cynku jako jedyny z tej grupy filtrów chroni skórę zarówno przed promieniami UVB jak i UVA. W przeciwieństwie do chemicznych filtrów ochronnych nie powoduje podrażnień skóry, jest dobrze przez nią tolerowany, dlatego kosmetyki z jego udziałem mogą być z powodzeniem stosowane przez małe dzieci, a także przez osoby z wrażliwą skórą. Tlenek cynku posiada dodatkowo silne właściwości gojące, łagodzące, antybakteryjne i przeciwtrądzikowe.
Dla kogo
stosowany jako substancja promieniochronna w kosmetykach na dzień, do każdego typu cery, także w preparatach ochronnych dla dzieci.
Witamina E
jest określana mianem witaminy młodości i płodności.
Właściwości
witamina E dodawana do preparatów kosmetycznych hamuje procesy starzenia się skóry, związane z niszczącym działaniem wolnych rodników. Ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran, wpływając efektywnie na odtwarzanie się nowej tkanki. Ponadto chroni ona przed wysuszeniem oraz osłabieniem elastyczności naskórka. Witamina E, wywierając działanie ochronne na lipidy błon komórkowych podwyższa zdolność wiązania wody przez skórę.
Dla kogo
polecana dla każdego rodzaju skóry, szczególnie jednak do cery suchej, dojrzałej, ze zmarszczkami.
Witamina C (tetraizopalmitynianu askorbylu)
witamina C w postaci tetraizopalmitynianu askorbylu to innowacyjny i przełomowy składnik kosmetyczny!. Został opracowany w laboratoriach japońskich naukowców, którzy poszukiwali postaci witaminy C o równie wysokiej skuteczności i aktywności biologicznej jak kwas L-askorbinowy, lecz nie posiadającej jej wad w postaci niestabilności, trudnej przenikalności i drażniącego działania. Tetraizopalmitynianu askorbylu jest bardzo trwałą i stabilną (ok. 12 miesięcy) olejową postacią witaminy C.
Właściwości
witamina C jest związkiem o ogromnym znaczeniu dla organizmu i skóry: wpływa na wytwarzanie kolagenu, wspomaga gojenie, działa łagodząco i przeciwzapalnie oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Jest także silnym i efektywnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki i wspomagającym ochronę przeciwsłoneczną.
Dla kogo
tetraizopalmitynianu askorbylu jest składnikiem szczególnie odpowiednim dla osób o cerze wrażliwej i naczynkowej, które nie tolerują tradycyjnej formy witaminy C. Dzięki tym cechom tetraizopalmitynianu askorbylu jest obecnie najskuteczniejszą i najdroższą pochodną witaminy C.
Woda
Podstawą prawie każdego kosmetyku pielęgnacyjnego jest woda. Jednak jej jakość bywa różna.
Właściwości
woda, którą używamy w naszym kosmetykach, to woda demineralizowana, o przewodności poniżej 1 μS/cm. Dla porównania, woda destylowana ma przewodność rzędu 7-10 μS/cm, im czystsza woda tym niższą ma przewodność.
Wosk emulgujący NF (NationalFederation)
jest emulgatorem, dzięki któremu możliwe jest połączenie w kremie fazy olejowej z fazą wodną. Wosk ten powstał na bazie alkoholu cetylowego oraz związku o nazwie polisorbat 60 pozyskiwanego z olejów roślinnych, głównie z oleju kokosowego.
Wosk pszczeli (bielony)
to bardzo cenny produkt, którego właściwości wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, głównie jednak w kosmetyce. Jest to wosk uzyskiwany poprzez stopienie plastrów woskowych wytwarzanych przez pszczoły. Wosk pszczeli bielony otrzymuje się poprzez oczyszczanie żółtego wosku pszczelego (Cera flava); jest całkowicie pozbawiony zapachu
Właściwości
według badań naukowych wosk zawiera ponad 300 dobroczynnych składników (witaminy, mikroelementy, rozmaite kwasy w tym tłuszczowe). Zawiera on głównie estry kwasu palmitynowego i alkohole woskowe: mircylowy i certylowy. Ma działanie natłuszczające, ochronne, zapobiega wysuszaniu skóry. Uelastycznia i zmiękcza ją oraz nie pozwala na utratę wody przez naskórek. Wosk pszczeli stosowany jest także jako zagęszczacz i zmiękczacz skóry, ale również ma właściwości emulgujące.
Dla kogo
wosk stosowany jest w preparatach natłuszczających i nawilżających, dlatego osoby o suchej skórze mogą szukać preparatów z woskiem pszczelim w składzie.