Cieszy nas to, że z roku na rok przybywa fanek, a także i fanów, naturalnej pielęgnacji. Z większą świadomością i pokorą podchodzimy do zagadnień związanych ze zdrowym stylem życia, coraz częściej czytamy składy kosmetyków, kupujemy gotowe eko produkty bądź też półprodukty, których nazwa wskazuje na naturalne pochodzenie lub brzmi znajomo i kojarzy się z „eko“. Nie zawsze jednak wiemy czym dokładnie są i czy rzeczywiście warto je stosować w naturalnej pielęgnacji. Hydrolaty- brzmią znajomo? Czemu zawdzięczają swoją nazwę, jak powstają i jakie mają działanie? Zapraszamy do lektury!
Czym jest hydrolat
Słowo hydrolat pochodzi z języka francuskiego i jest połączeniem dwóch słów: hydro– woda oraz lait– mleko. Słowo to nawiązuje do ekstraktu pozyskiwanego z soku roślinnego.
Hydrolaty powstają jako pewne „efekty uboczne”, podczas pozyskiwania olejków eterycznych na drodze destylacji z parą wodną płatków kwiatów lub innych części rośliny, uważanej za roślinę olejkową. Stąd często możemy spotkać się z nazwą woda kwiatowa lub ziołowa. Hydrolat w większości składa się wody, jednak co istotne- zachowuje też pożądane w pielęgnacji składniki aktywne! Dzięki takim proporcjom, hydrolat zadziała więc znacznie łagodniej niż olejek eteryczny, posiada również bardziej subtelny zapach. Wody kwiatowe mają bardzo szerokie zastosowanie w pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów!! Stanowią one także składnik bardzo wielu produktów pielęgnacyjnych, potęgując ich dobroczynnie działanie.
Właściwości hydrolatów
Hydrolaty mają wiele zalet, a swoje właściwości przejmują od roślin, z których powstały. Pachną nieco mniej intensywnie niż olejki eteryczne, mogą posiadać także trochę inny zapach, ze względu na różne domieszki roślinne. Destylat kwiatowy jest znacznie łagodniejszy w działaniu niż olejek eteryczny, nadaje się więc do stosowania bezpośrednio na skórę, nawet tę bardzo wrażliwą i skłonną do podrażnień. Co ciekawe, wody kwiatowe najczęściej mają pH zbliżone do odczynu naszej skóry. Różne hydrolaty można także mieszać ze sobą, jeśli jakieś zapachy lub właściwości istotnie nam odpowiadają. Bardzo ważnym jest fakt, że mogą być stosowane bezpośrednio na skórę bez rozcieńczania – dlatego są praktyczne i wygodne w użytkowaniu.
W każdym przypadku hydrolat będzie działał na naszą skórę odświeżająco i nawilżająco, a jego dodatkowe właściwości będą zależały od tego z jakiej rośliny pochodzi. Inne, pożądane działania:
- łagodzące
- antyoksydacyjne, działające przeciwstarzeniowo
- regenerujące
- rozjaśniające
- antybakteryjne i antyseptyczne
- wzmacniające naczynia krwionośne
- wyrównujące koloryt skóry
- ściągające
- regulujące pracę gruczołów łojowych
Wody kwiatowe mają na naszą cerę zbawienny wpływ, z uwagi na wyżej wspomniane ich właściwości. Skóra po użyciu hydrolatu staje się miękka, dobrze nawilżona. Dodatkowo woda kwiatowa doskonale przygotowują skórę do kolejnych etapów pielęgnacyjnych. Stosujemy ją po oczyszczeniu skóry, spryskując twarz/ szyję/ dekolt i delikatnie oklepujemy skórę palcami, celem lepszego wchłonięcia substancji aktywnych.
Uznano, że konkretne typy cery, preferują określone grupy wód kwiatowych.
Skóra sucha: np. hydrolat jaśminowy, aloesowy, różany, z kwiatu lotosu
Skóra wrażliwa i naczyniowa: np. hydrolat lawendowy, różany, aloesowy, nagietkowy, lipowy, z bławatka
Skóra mieszana/tłusta/trądzikowa: np. hydrolat lawendowy, rozmarynowy, oczarowy, z kwiatu manuka, z czarnego bzu, z kwiatów głogu
Skóra dojrzała/zmęczona: np. hydrolat żurawinowy, z zielonej herbaty, z opuncji figowej, z róży damasceńskiej
W jakiej formie stosować hydrolaty na skórę, aby wydobyć ich dobroczynne działanie?
- Tonik do twarzy – w formie mgiełki, jako pełnowartościowy produkt przywracający pH skóry po myciu, a przed nałożeniem produktu nawilżającego !
- Maseczka do twarzy – w przypadku sypkich masek np. glinkowych hydrolat skutecznie może zastępować wodę, co dodatkowo wzbogaci maskę i uczyni ją bardziej obfitą w naturalne składniki !
- Dodatek do serum/kremu – wody kwiatowe skutecznie można łączyć z ulubionym serum czy kremem
- Mgiełka do ciała – orzeźwiająca mgiełka do ciała na bazie hydrolatu to zastrzyk naturalnych składników dla skóry ciała
- Dodatek do rytuałów pielęgnacyjnych – np. masaży – z uwagi na fazę wodną, hydrolat jest świetnym „łącznikiem” pomiędzy skórą a np produktem olejowym.
- Mgiełka/tonik do włosów – dobierz hydrolat do potrzeb twojej skóry głowy i włosów
Działanie na włosy
Włosy uwielbiają hydrolaty ! W szczególności średnio i wysokoporowate, które chłoną wody kwiatowe jak gąbka! Wodą kwiatową możemy po prostu spryskać włosy i skórę głowy. Hydrolat np. rozmarynowy będzie pomocny u osób, które zmagają się z łupieżem. Użycie hydrolatu nawilżającego i łągodzącego np. aloesowego podczas olejowania włosów, jako podkład – wzmaga pożądany efekt olejowania!
Hydrolaty w EkoKrem
EkoKrem aktywnie korzysta z dobrodziejstw wód kwiatowych! Co więcej, składy INCI naszych kosmetyków zaczynają się nie od wody, a właśnie od hydrolatów, co wskazuje na największą ich zawartość w kosmetyku. Dzięki czemu produkt zawiera całe mnóstwo cennych substancji bioaktywnych pochodzących z natury.
Najczęściej stosowane przez nas hydrolaty:
HYDROLAT BŁAWATKOWY – kwiaty bławatka są bogate w sole mineralne, flawonoidy oraz antocyjany, które mają silne właściwości fotochronne oraz antybakteryjne. Hydrolat ten jest jednym z nielicznych polecanych do pielęgnacji wrażliwej skóry oczu, gdyż dzięki powyższym substancjom minimalizuje obrzęk i zaczerwienienie spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub np. wielogodzinną pracą przy komputerze (Regenerujący krem pod oczy z kofeiną)
HYDROLAT Z RÓŻY DAMASCEŃSKIEJ – stanowi doskonałe remedium na problemy z przesuszoną skórą. Dzięki obecności antocyjanów oraz kwasu galusowego działa antyoksydacyjnie i oczyszczająco, wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzmarszczkowo, poprawia elastyczność i gładkość skóry (Krem do cery dojrzałej z opuncją figową, Wzmacniający tonik do twarzy oraz Krem do cery naczynkowej z miłorzębem japońskim).
HYDROLAT Z KWIATÓW GŁOGU – jego zbawienne działanie polega na wnikaniu substancji leczniczych (głównie flawonoidów) do naczyń krwionośnych przyspieszając w ten sposób metabolizm skóry. Hydrolat z kwiatów głogu odświeża i nawilża, sprzyja gojeniu wyprysków, łagodzi swędzenie i pieczenie, regeneruje podrażnioną skórę (Wygładzający peeling do twarzy z korundem)
HYDROLAT LAWENDOWY – dzięki zawartości olejków eterycznych szczególnie zalecany jest jako składnik kosmetyków o działaniu antyseptycznym, idealny także dla skóry wrażliwej i podrażnionej (kwas rozmarynowy). Działa lekko ściągająco, reguluje wydzielanie sebum, wspomaga leczenie drobnych ran. Dzięki zawartości fenoli działa także przeciwstarzeniowo,fotoochronnie (Krem do cery mieszanej z olejem tamanu)
HYDROLAT LIPOWY – we współczesnej kosmetyce kwiaty lipy znajdują zastosowanie z uwagi na cenne właściwości przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Hydrolat lipowy odświeża i nawilża, sprzyja gojeniu wyprysków, łagodzi swędzenie i pieczenie, regeneruje podrażnioną skórę. Wpływa także korzystnie na stan skóry naczynkowej, zmniejszając przekrwienie skóry (Krem do twarzy i ciała dla dzieci , Odżywczy krem do rąk oraz Dwufazowy płyn do demakijażu)
HYDROLAT Z ZIELONEJ HERBATY – hydrolat z zielonej herbaty działa antybakteryjnie, ściągająco, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry, a także wspomaga gojenie drobnych uszkodzeń naskórka. Jest bogaty w antyoksydanty i olejki eteryczne, wpływające na ochronę skóry przed działaniem promieni słonecznych. Zachowuje zdrowy wygląd i elastyczność skóry (Krem do twarzy na dzień z olejem z pestek malin oraz Żel myjący do twarzy)
Warto zauważyć, że wszystkie stosowane przez EkoKrem hydrolaty posiadają naturalne konswerwanty, dopuszczone poprzez Ecocert do stosowania w kosmetykach naturalnych.
Wkrótce w szeregi naszych hydrolatów dołączą: hydrolat z kwiatów nagietka oraz hydrolat z aloesu. Obydwa posiadają silne właściwości łagodzące, kojące i nawilżające oraz szczególnie ten pierwszy- właściwości antyseptyczne i antybakteryjne.
Wody kwiatowe stały się ostatnio bardzo popularne ze względu ich szerokie dobroczynne zastosowanie. Jako osoby, które umiłowały sobie naturalne komponenty roślinne, polecamy je z całego serca!