Szukając odpowiedniego kremu do pielęgnacji skóry, coraz więcej osób zwraca uwagę na eko kosmetyki. Ale niestety jeszcze nie każdy wie, co tak naprawdę powinien zawierać w sobie naturalny krem, aby był skuteczny i przyjazny dla skóry. Mam dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących składników, na które warto zwrócić uwagę, po to, abyś zawsze dokonywała świadomych i dobrych dla Ciebie wyborów.
Co powinien zawierać w składzie dobry naturalny krem?
Wymienię tutaj najważniejsze, dobre, naturalne składniki. Są to te, które jeśli pojawiają się na etykiecie kremu, świadczą o jego wysokiej jakości. My w EkoKrem uwielbiamy je i z rozmachem korzystamy z ich niesamowitych właściwości.
Eko kosmetyki a oleje roślinne – skarb natury dla Twojej skóry
Oleje roślinne są jak magiczne eliksiry dla skóry. Są pełne składników aktywnych, które nie tylko nawilżają, ale także odżywiają skórę. Kiedy szukasz naturalnego kremu, sprawdź zawartość tych olejów w składzie:
- Olej arganowy: Znany ze swoich właściwości nawilżających i regenerujących.
- Olej jojoba: Doskonale imituje naturalne sebum skóry, zapewniając jej równowagę i miękkość.
- Olej kokosowy: Nawilża, chroni skórę i ma przyjemny zapach.
- Masło shea: To naturalna moc regeneracji i ochrony. Jego konsystencja sprawia, że doskonale nawilża skórę, przywraca jej elastyczność i działa odnawiająco. Gdy widzisz masło shea na liście składników, wiesz, że krem będzie działał jak balsam na Twoją zmęczoną skórę.
- Olej z pestek winogron: Lekki i łatwo wchłanialny, idealny dla skóry tłustej i mieszanej. Ma właściwości przeciwstarzeniowe i nawilżające.
- Olej ze słodkich migdałów: Doskonale nawilża i łagodzi skórę, jest łagodny dla delikatnej skóry.
Jakie jeszcze składniki powinien zawierać w składzie dobry naturalny krem?
- Olej z nasion granatu: Bogaty w przeciwutleniacze, pomaga w regeneracji skóry i zwalczaniu wolnych rodników.
- Olej z czarnuszki: Ma silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, jest doskonały do pielęgnacji skóry problematycznej.
- Olej z róży damasceńskiej: Pięknie pachnie i odżywia. Jest idealny do pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej i wrażliwej.
- Olej z dzikiej róży: Również aromatyczny, jest bogaty w witaminę C i kwasy tłuszczowe. Skutecznie pomaga w odżywianiu i regeneracji skóry.
- Olej z awokado: Doskonale nawilża i regeneruje skórę, ponieważ jest bogaty w witaminy A, D, i E.
- Olej z malin: Wspaniały dla skóry suchej i dojrzałej. Ma w sobie pełno antyoksydantów.
- Olej z lnianki właściwej: Zawiera kwasy omega-3, -6 i -9, dlatego pomaga w zachowaniu elastyczności skóry i łagodzi podrażnienia.
- Olej z pestek dyni: Bogaty jest w cenne składniki odżywcze, takie jak cynk i witaminy A oraz E. Z tego powodu pomaga w nawilżaniu i regeneracji skóry.
Wyżej wymienione oleje roślinne mają oczywiście różne właściwości, przez co powodują różnorakie korzyści dla skóry. Pamiętajmy o tym, że dobór eko kosmetyku zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb skóry i Twoich preferencji.
Dodanie ich do składu kremu jest celowe. W skrócie, naturalne oleje dostarczają skórze niezbędnych substancji odżywczych i nawilżenia. Kiedy znajdziesz je w na etykiecie, bez sąsiedztwa sztucznych dodatków, możesz być pewna, że to świadczy o składzie dobrego naturalnego kremu. Będzie on tym, który zachowuje jednocześnie wspaniałe właściwości oraz naturalność produktu.
Ekstrakty roślinne w eko kosmetykach – wsparcie dla każdego rodzaju skóry
Ekstrakty roślinne to swoista „multiwitamina” dla Twojej skóry. Wyciągi te mogą łagodzić podrażnienia, przeciwdziałać starzeniu się skóry i wywoływać zdrowy, naturalny koloryt cery. Weźmy teraz przykłady ekstraktów, na które warto zwrócić uwagę:
- Ekstrakt z aloesu: Kojący i nawilżający, idealny dla skóry wrażliwej i ze skłonnością do podrażnień.
- Ekstrakt z prawoślazu: Łagodzi podrażnienia, powleka skórę, działa kojąco.
- Ekstrakt z nagietka: Przyspiesza regenerację skóry, zwłaszcza przy drobnych uszkodzeniach.
- Ekstrakt z zielonej herbaty: Posiada silne właściwości antyoksydacyjne, pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
- Ekstrakt z lukrecji: Łagodzi podrażnienia skóry, działa przeciwzapalnie i pomaga w równoważeniu skóry tłustej.
- Ekstrakt z żeń-szenia: Dodaje skórze energii i blasku, działa regenerująco i przeciwstarzeniowo.
A ponadto:
- Ekstrakt z winogron: Bogaty w polifenole, doskonale działa jako antyoksydant, poprawiając elastyczność i jędrność skóry.
- Ekstrakt z dzikiej róży: Oprócz posiadanego oleju, o którym pisałam, ekstrakt z róży jest bogaty w witaminy. Z tego powodu doskonale rozjaśnia skórę i wspomaga produkcję kolagenu.
- Ekstrakt z kory dębu: Ma działanie kojące i ściągające. Działa przeciwzapalnie i silnie antybakteryjnie. Stosowany często przy właściwej pielęgnacji okolic intymnych.
- Ekstrakt z jabłka: Wzmacnia skórę, działa wygładzająco i nawilżająco. Ma lekkie właściwości złuszczające.
- Ekstrakt z bławatka: Łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie, wspomagając regenerację skóry.
- Ekstrakt z papai: Zawiera enzym papainę, która delikatnie usuwa martwe komórki skóry i poprawia teksturę skóry.
Eko kosmetyki i długotrwałe właściwości – naturalne substancje konserwujące
Na pewno chcesz, aby krem zachował swoje właściwości przez długi czas. Dlatego ważne są naturalne substancje konserwujące, dalekie w działaniu od sztucznych konserwantów. Te dobre to między innymi:
- Witamina E: Działa ona jako naturalny przeciwutleniacz, przedłużając świeżość kremu i chroniąc skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników.
- Olejku z drzewa herbacianego: Nie tylko konserwuje, ale także działa antybakteryjnie, chroniąc krem przed zepsuciem, a skórę przed stanami zapalnymi.
- Olejek z rozmarynu: Posiada właściwości antyoksydacyjne, które pomagają przedłużyć trwałość kosmetyków i ma działanie przeciwstarzeniowe wobec skóry.
- Olejek z cytryny: Działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, doskonale nadaje się do konserwacji kosmetyków oraz zapobiegania działaniu drobnoustrojów na skórze.
- Kwasy owocowe (np. kwas cytrynowy): Nie tylko pomagają w regulacji pH kosmetyku, ale również skóry.
- Olejek z goździków: Posiada silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
A także:
- Konserwant naturalny z rzodkwi: konserwant pochodzenia roślinnego, który poza działaniem konserwującym podnosi poziom nawilżenia skóry.
- Ekstrakt z pestek grejpfruta: Ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.
- Ekstrakt z rozmarynu: Podobnie jak olejek z rozmarynu, ma działanie antyoksydacyjne i konserwujące.
- Ekstrakt z oregano: Posiada silne właściwości przeciwbakteryjne.
- Olejek z eukaliptusa: Ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.
- Kwasek benzoesowy: Naturalny kwas występujący w wielu owocach, jak maliny czy borówki, stosowany jako bezpieczny naturalny konserwant.
- Wyciąg z nasion grejpfruta: Podobnie jak ekstrakt z pestek grejpfruta, ma właściwości antybakteryjne.
Dla dobra Twojej skóry unikaj sztucznych dodatków w kremach. Jak widzisz powyżej, naturalne konserwanty nie dość, że zapobiegają utracie właściwości kosmetyku, to jeszcze działają kojąco i uzdrawiająco na skórę. To taka podwójna korzyść!
Eko kosmetyki – czego nie powinien zawierać w składzie dobry naturalny krem?
Najlepszy naturalny krem to taki, który jest prosty i wolny od szkodliwych substancji. Unikaj produktów zawierających parabeny, silikony i sztuczne barwniki. Im prostszy skład, tym lepiej dla Twojej skóry, która zasługuje na zdrową i naturalną pielęgnację.
Podsumowanie
Kiedy poszukujesz naturalnego kremu, zwróć uwagę na składniki, które wspierają zdrowie i piękno Twojej skóry. Oleje roślinne, ekstrakty roślinne i naturalne substancje konserwujące to kluczowe elementy, które powinny znaleźć się w składzie. Pamiętaj, że pielęgnacja eko kosmetykami to nie tylko dobra decyzja dla Twojej skóry, ale też postawienie na ekologię. Ponadto, możesz być pewna, że odpowiednio dobrane składniki zapewnią Ci zdrową i promienną skórę. Dlatego wybieraj świadomie swoje eko kosmetyki!